2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

„UT MUSICA PICTURA – Malarstwo jak muzyka”

by Marek Sokołowski on Listopad 27, 2014

W środę 26 listopada w sali kominkowej szydłowieckiego zamku mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu pana Janusza Wałka, wieloletniego opiekuna „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci  poświęcone tematyce motywów muzycznych w malarstwie. 

Spotkanie rozpoczęła Pani dr. Aneta Oborny Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Pani Dyrektor w kilku zdaniach wprowadziła odpowiednią atmosferę, przypomniała iż jest to kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań „Kobieta z harfą” – wokół sekretnej aury obrazu, po czym powitała Prelegenta oraz wszystkich zainteresowanych wykładem.

Następnie głos zabrał Pan Janusz Wałek który w bogato ilustrowanym wykładzie „UT MUSICA PICTURA – Malarstwo jak muzyka” przedstawił problem motywów muzycznych w malarstwie, „muzyczności” malarstwa i „malarskości” muzyki.

Krakowski historyk sztuki zabrał słuchaczy w podróż gdzie obraz „grał” światłem , harmonią muzyką , pokazał powiązanie malarstwa i muzyki. Historie wzajemnych inspiracji, zależności i poszukiwania analogii widzianej w obrazach wielkich mistrzów europejskiego malarstwa.