2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Ustianovich zwyciężył w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Lipiec 8, 2014

W budynku Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, 29 czerwca  rozegrano V Szachowy Memoriał im. Aleksandrowicza. W tym roku Memoriał zgromadził rekordową liczbę 65 zawodników, w tym aż 12 z Szydłowca. Wśród zawodników był mistrz Międzynarodowej Federacji Szachowej Nazar Ustianovich z Ukrainy oraz 22 zawodników posiadających ranking międzynarodowy. Faworyt turnieju N. Ustianovich nie zawiódł, zwyciężając w ogólnej klasyfikacji z dorobkiem  7,5 pkt.

Bliski zwycięstwa był Konrad Kądziela z Radomia, który wygrał w bezpośrednim pojedynku z zawodnikiem z Ukrainy, a ostatecznie zajął II miejsce uzyskując także 7,5 pkt. Piotr Jędras ze Skarżyska uzyskał także bardzo dobry wynik 7,5 pkt i zajął ostatecznie III miejsce.

Najlepszym szydłowieckim zawodnikiem turnieju był Dariusz Żurek – mistrz Powiatu Szydłowieckiego który z dorobkiem 5 pkt uplasował się na 20 pozycji. 5 pkt.

W kategorii juniorów klasyfikacja przedstawiała się następująco: 1. Kamil Kocia – Skarżysko Kam. – 6 pkt. , 2. Weronika Posuniak – Radom – 5pkt. , 3. Kamil Barszcz – Radom – 5 pkt.

Najlepszym szydłowieckim juniorem okazał się Rafał Nojek – wicemistrz Powiatu Szydłowieckiego Juniorów, który uzyskał 4 pkt. i zajął 41 miejsce.

W turnieju grało 6 kobiet. Najlepszą z nich była Weronika Posuniak z Radomia – 19 miejsce w turnieju – 5 pkt.

Szydłowieckie zawodniczki reprezentowały siostry Weronika i Karolina Żak z Sadku koło Szydłowca.

Weronika Żak zajęła 55 miejsce – 3 pkt. a Karolina Żak – 60 miejsce – 2,5 pkt.

Pomysłodawcą Turnieju, który zainicjowano w 2010 r. był Wojciech Bednarczyk z Szydłowca. On to głównie zabiegał o sponsorów i sam wspierał turnieje. Mirosław Aleksandrowicz to zmarły przed laty szydłowiecki pasjonat królewskiej gry. Memoriał Jego IMIENIA przyczynił się w sposób znaczący do rozwoju sportu szachowego w regionie.

W uroczystości zakończenia turnieju wzięli udział: Andrzej Jarzyński – Burmistrz Szydłowca, Jan Gula – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szydłowieckiego, Marek Zdziech – Kierownik Wydz. Sportu Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu oraz Marian Frąk i Wojciech Bednarczyk z „Wieży” Szydłowiec, którzy wręczali nagrody zwycięzcom.

Nagrodzono też najmłodszego zawodnika – Jakuba Jedynaka ze Skarżyska (8 lat ) i najstarszego – Zdzisława Sochę ze Stąporkowa ( 78 lat ).

Turniej zorganizowano dzięki sponsorom: Bogusławowi Jedynakowi z Radomia, Grzegorzowi Kubickiemu z Dobruta, gm. Orońsko, Andrzejowi Misztalowi, Tadeuszowi Kulikowi i Markowi Plewie              ( wszyscy z Szydłowca ).  Wsparli go również Gmina Szydłowiec, Powiat Szydłowiecki i Huta Szkła w Woli Korzeniowej. Organizatorzy Wszystkim Serdecznie Dziękują

Sędziował Jacek Sieczkowski  z Radomia – sędzia klasy państwowej. Organizatorem zmagań było Stowarzyszenie Klub Szachowy „Wieża”. Turniej zgłoszono do FIDE i można było w nim uzyskiwać pkt. rankingowe do rankingu międzynarodowego.

Informacje przekazali: Michał Kojara i Marian Frąk

Foto: Michał Kojara