2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Uroczystość 25 lecia parafii w Sadku.

by Marek Sokołowski on Wrzesień 15, 2014

W kościele Matki Bożej Bolesnej w Sadku, 15 września biskup radomski przewodniczył koncelebrowanej Mszy świętej i wygłosił kazanie do uczestników jubileuszowej sumy. W uroczystości oprócz parafian z Sadku, wzięli udział także zaproszeni goście, min. szydłowieccy samorządowcy: starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, których na początku Eucharystii powitał proboszcz parafii ks. Zenon Ociesa. Ksiądz Proboszcz przypomniał także historię budowy rozpoczęcia budowy kościoła w 1983 roku i powstania parafii w 1989 roku.

W kazaniu biskup Tomasik przeprowadził rozważanie siedmiu boleści, których doświadczyła Matka Boża, a które zapowiedziało proroctwo przekazane jej przez Symeona. Ucieczkę do Egiptu, Zagubienie Jezusa, czy Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. Przypomniał wiernym co to oznacza, że jesteśmy Kościołem. Zwrócił uwagę na znaczenie sakramentu małżeństwa, który jest zawierany „poprzez ślub uczyniony Bogu, że z wybraną na męża, czy żonę, osobą będę do końca swego życia”.

W czasie uroczystości  zostały przekazane dary dla parafii: między innymi ornat od burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego i skarbnik Iwony Czarnota i  Mszał rzymski od małżonków: Teresy i Piotra Sokołowskich. Liczni wierni przekazali także ofiary pieniężne. Proboszcz Ociesa podziękował za dary serca,  przy tej podziękował także staroście Włodzimierzowi Górlickiemu, za swoisty dar dla parafii jakim było wybudowanie ze środków budżetowych powiatu szydłowieckiego chodnika i zatoki parkingowej obok cmentarza parafialnego, przy drodze powiatowej Sadek-Barak.

Uroczystość 25 lecia zakończył jubileuszowy obiad około 15 kapłanów i blisko 70 zaproszonych gości w domu weselnym „Zameczek” w Gąsawach Rządowych.

Historia parafii. W 1983 roku, z inicjatywy Adama Sokołowskiego i kolejarzy z Sadku, którzy pieniądze pozostałe po zakupie ich branżowego sztandaru z wizerunkiem świętej Katarzyny, postanowili wykorzystać na materiały budowlane oraz za zgodą i przy pomocy proboszcza parafii św. Zygmunta w Szydłowcu ks. Józefa Słabego, na gruntach uzyskanych w dzierżawę wieczystą od Skarbu Państwa, rozpoczęto budowę kaplicy, a oficjalnie punktu katechetycznego. Mieszkańcy Sadku samodzielnie wybudowali mury świątyni. W związku z tym oddelegowano do Sadku, jako samodzielnego wikarego ks. Bogusława Mleczkowskiego. Pod jego kierownictwem kościół został nakryty dachem w grudniu 1984 roku. Nadal trwały prace wewnątrz świątyni. 26 maja 1985 roku, świątynię poświęcił ks. bp Adam Odzimek. Po odejściu z parafii Szydłowiec ks. wikarego B. Mleczkowskiego, prace kontynuował ks. Zenon Ociesa, który po erygowaniu przez ks. bp. Edwarda Materskiego 1 września 1989 roku, w Sadku parafii pw. Matki Bożej Bolesnej, został pierwszym jej proboszczem. Kościół wybudowany został z pustaków żużlowo-betonowych i cegły, według projektu pochodzącego z Sadku architekta inż. Stanisława Dworaka. Budowa trwała od 1983-1988. W ołtarzu głównym znajduje się kopia wizerunku Matki Bożej z Lichenia, o którą kustosza tamtejszego sanktuarium poprosiła żona Adama Sokołowskiego – Zofia. Parafia MBB w Sadku liczy 800 wiernych. Odpust obchodzony jest 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Po erygowaniu parafii wybudowano plebanię. A na placu obok kościoła Golgotę i stacje drogi krzyżowej, które w 2010 roku poświęcił ordynariusz diecezji radomskiej – bp. Henryk Tomasik.

źródło Wikipedia