2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Upamiętnij ofiary stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

by Marek Sokołowski on Grudzień 13, 2015

Instytutu Pamięci Narodowej corocznie organizuje akcje społeczno-edukacyjną  „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, aby uczcić ofiary stanu wojennego wprowadzonego w Polsce. 13 grudnia 1981 roku formalnie decyzją Rady Państwa (antydatowaną na 12 grudnia), a faktycznie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, o północy został wprowadzony stan wojenny. Przemocą zabito wtedy w Polakach nadzieję na wolną, demokratyczną Polskę. Były liczne ofiary komunistycznych represji: zabici, ranni, internowani, represjonowani, pozbawieni pracy, inwigilowani, szykanowani, zmuszeni do emigracji. Polska pogrążyła się w marazmie. Dziś z różnych stron płyną zaproszenia do włączenia się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej, której celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego.

Włączając się w wydarzenie wystarczy o godzinie 19.30 zapalić symboliczne Światło Wolności. Można to zrobić wirtualnie za pomocą aplikacji, specjalnie przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przygotowanej na stronie internetowej www.pamiec.pl/13grudnia  , kliknąć w odpowiednim miejscu lub pobrać aplikację, by móc Światło Wolności „zapalić” na portalach społecznościach. Można również to zrobić w sposób tradycyjny – umieszczając palącą się świecę np. w oknie.

Symboliczne Światło zapłonie w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który na wniosek Łukasza Kamińskiego – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, objął akcję honorowym patronatem. Do wydarzenia przyłączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej i zachęciło do udziału w niej  zachęca szkoły.

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że Kościół katolicki włączy się w propagowanie akcji i zachęca wiernych do zapalenia w swych domach świec. Skierowała też do każdej diecezji propozycję, aby ofiary stanu wojennego objąć modlitwą wiernych podczas mszy św. odprawianych 13 grudnia. Swą aprobatę dla akcji wyraził też papież Franciszek. Symboliczne Światło zapłonie w oknach abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak.

W kampanię społeczną IPN włączają się władze lokalne w wielu miejscach w Polsce. Podczas meczu ligowego 13 grudnia na stadionie Legii Warszawa kibice otrzymają  naklejki oraz obejrzą na telebimie spot promujący akcję.