2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Ulicami miasta przeszedł II Szydłowiecki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

by Bartosz Kaluga on Luty 28, 2016

II Szydłowiecki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł dziś (28.02.16) ulicami Szydłowca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku w dniu 1 marca. Święto to poświęcone jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Na dwa dni przed państwowymi obchodami Młodzież Wszechpolska oddział Szydłowiec i NaRodowy Szydłowiec zorganizowali w naszym mieście marsz ku czci bohaterów narodu polskiego.

II Szydłowiecki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszył z Rynku Wielkiego, skąd przeszedł ulicami miasta do Parku Niepodległości. Organizatorzy marszu, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej Marek Sokołowski oraz Zofia Pawlak – Prezes Szydłowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyli wiązanki z kwiatów przy pomniku Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i przy Krzyżu Katyńskim.

Następnie marsz przeszedł na wyspę zamkową, gdzie odśpiewano Hymn Narodowy.

II Szydłowiecki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły występy wokalne szydłowieckich artystów o patriotycznej tematyce. W sali kinowej zamku zaśpiewali: Aleksandra Michalska, Tomasz Kraska, Sylwia Kosno oraz Asia Kobel.

W zamku głos zabrali organizatorzy Piotr Kowalski, Michał Adamczyk i Mateusz Sasal, którzy podkreślali jak ważną sprawą jest wierność hasłu Bóg Honor Ojczyzna. Kilka słów do zgromadzonych powiedzieli również Marek Sokołowski i Zofia Pawlak dziękując młodzieży za patriotycznego ducha i gratulując inicjatywy. Część artystyczną wydarzenia poprowadził Damian Ziółkowski

Cieszę się z organizacji marszu, wszystko poszło po naszej myśli. Około 200 osób na marszu jest wielkim sukcesem. Dziękujemy każdej osobie za przybycie, bo dzięki Wam mamy jeszcze więcej dobrej energii i motywacji na przyszły rok! Dziękuje każdemu artyście, byliście świetni, łza w oku się kręciła, za rok jeszcze lepiej to zorganizujemy. CWP! – skomentował Piotr Kowalski, jeden z organizatorów wydarzenia.