2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Uczniowie i nauczyciele z Szydłowca na 10-leciu Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej

by Marek Sokołowski on Wrzesień 14, 2014

Mszą św. w katedrze polowej 6 września w Warszawie funkcjonariusze i pracownicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zainaugurowali obchody 10. rocznicy utworzenia oddziału. Eucharystii przewodniczył ks. płk Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele powiatu szydłowieckiego, od 2007 roku współpracującego z NwOSG w ramach zawartego porozumienia: nauczyciele ppłk. rez Roman Rejczak i Jolanta Kubik oraz uczniowie z pocztu sztandarowego Zespołu Szkół im. KOP.  Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał na ręce Jolanty Kubik podziękowanie dla dyrektor Marii Michajłow za współpracę z Oddziałem w patriotycznym wychowaniu młodzieży i za dobrą organizację zajęć w klasach granicznych.

W katedrze polowej w obecności pocztów sztandarowych modlili się funkcjonariusze i pracownicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z komendantem płk. SG Mariusze Piętką, i jego zastępcami, byli oficerowie i pracownicy oddziału, przedstawiciele wojska, Komendy Głównej Policji, Warszawskiej Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Służby Celnej, weterani i kombatanci, a także wychowawcy i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół patronackich.

Po zakończeniu Eucharystii delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944. Następnie kolumna złożona z funkcjonariuszy i pracowników oddziału, a także zaproszonych gości prowadzona przez Kompanię Honorową Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną przemaszerowała ulicami Długą, Kilińskiego i Podwale na plac Zamkowy, by wziąć udział w dalszych uroczystościach. Wręczono medale i wyróżnienia za zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przedstawicielom służb mundurowych, instytucji państwowych i placówek oświatowych. Zaprezentowano pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Przygotowano także wystawy przedstawiające, m. in. historyczne umundurowanie oraz fotografie ukazujące funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w codziennej służbie. Szczególną atrakcję stanowiła prezentacja umiejętności i wyszkolenia funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz akcji przeprowadzanych przez funkcjonariuszy z Grup Interwencji Specjalnych. Odbyło się również spotkanie z powstańcami warszawskimi oraz bohaterami filmu „Radosław” w reżyserii Małgorzaty Bramy.