2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Uczczili pamięć bohaterskiego kapłana

by Marek Sokołowski on Lipiec 20, 2014

W farze św. Zygmunta w Szydłowcu 20 lipca odprawiona została koncelebrowana Msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza (1928-1976), której przewodniczył proboszcz ks. kan. Adam Radzimirski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Bogusław Mleczkowski. Po zakończeniu Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pracę duszpasterską ks. Kotlarza w Szydłowcu. Parafia szydłowiecka była pierwszą jego placówką duszpasterską, do której przybył po przyjęciu  święceń kapłańskich w 1954 roku. 

Kaznodzieja mówił „ Gorzkie dla władzy, były radomskie protesty w czerwcu 1976 roku. Pierwszą drogą Kościoła jest człowiek, to dlatego ks. Roman Kotlarz ze schodów kościoła św. Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników. To się nie spodobało ówczesnym komunistycznym włodarzom, które to nikczemnie planowały, zrealizowały i zacierały ślady zbrodni. Dało to okazję, do

Maksyma zło dobrem zwyciężaj, była drogowskazem życia ks. Romana Kotlarza, który to w planach Bożych ma być świadkiem Chrystusowego Krzyża. Dzisiaj – mówił ks. Mleczkowski modlimy się, aby był włączony w poczet błogosławionych. Poniósł bowiem śmierć w imię wierności Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi.

Po mszy świętej delegację organizatorów, władz miast i powiatu złożyły w kruchcie Kościoła, pod tablicą upamiętniającą Kapłana, wiązanki kwiatów.

W imieniu organizatorów pani Teresa Romaszewska podziękowała pocztom sztandarowym, kapłanom i władzom samorządowym i wszystkim przybyłym za modlitwę i udział w Uroczystości.