2022-12-07

Imieniny:

Jak uchronić psa przed kleszczami?

by Damian Ziółkowski on Kwiecień 29, 2019

Kleszcze u psów stanowią zagrożenie, przed którym lekarze weterynarii ostrzegają co roku w sezonie wiosennym i letnim. Niestety wielu właścicieli czworonogów wciąż nie zabezpiecza przed nim odpowiednio swoich pupili, co może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u zwierzęcia. Jak zapobiegać ukąszeniom?

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy u psów?

Jak przeczytać można na blogu Miniwet, co roku wczesną wiosną lekarze weterynarii ostrzegają przed nadchodzącym sezonem na kleszcze, których ukąszenia mogą być szczególnie niebezpieczne dla psów oraz innych domowych pupili. Dziś walka z tymi pasożytami powinna opierać się bowiem przede wszystkim na profilaktyce. Na rynku dostępne są liczne preparaty pozwalające zminimalizować niemal do zera ryzyko ukąszenia zwierzęcia, a dzięki temu uniknąć zagrożenia zakażenia psa jedną z licznych niebezpiecznych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Krople

Jednym ze sposobów uznawanych przez specjalistów za najskuteczniejsze są krople typu spot-on podawane zwierzęciu bezpośrednio na skórę. Aby zminimalizować ryzyko ich zlizania, krople aplikuje się na skórę w obrębie karku oraz wzdłuż kręgosłupa. Po wchłonięciu zostają one rozprowadzone przez podskórne naczynia krwionośne po całym organizmie zwierzęcia, dzięki czemu chronią całą powierzchnię skóry psa. W przypadku ukąszenia układ nerwowy kleszcza zostaje porażony substancjami zawartymi w kroplach, przez co pasożyt umiera w ciągu maksymalnie 12 godzin od ugryzienia, co uniemożliwia zakażenie chorobami odkleszczowymi, do których przekazania dochodzi zwykle dopiero po 24-48 godzinach. W przypadku kropli należy jednak pamiętać o regularnej aplikacji kolejnych dawek – ich skuteczność utrzymuje się bowiem tylko przez 28 dni.

Obroże

Rozwiązaniem dla zapominalskich właścicieli czworonogów są obroże, które skutecznie chronią przed ukąszeniem pasożyta przez 6-8 miesięcy. Decydując się na ten typ profilaktyki, należy jednak wybierać wyłącznie produkty o potwierdzonym działaniu, dostępne głównie w lecznicach, przychodniach oraz renomowanych sklepach zoologicznych. Należy również pamiętać, że obroża powinna dość ściśle przylegać do szyi zwierzęcia, co umożliwia właściwe rozprowadzenie substancji ochronnej na skórze. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku psów o dużej masie i grubej, puszystej sierści – wówczas dawka substancji zawartej w obroży może się okazać niewystarczająca, a sierść dodatkowo utrudnia jej dostarczenie do skóry zwierzęcia.