2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

TV Trwam z koncesją na multiplex

by pa pa on Lipiec 5, 2013

Trwam otrzymała koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX-1 – wynika z ogłoszonego dziś rozstrzygnięcia drugiego konkursu prowadzonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. O możliwość cyfrowego nadawania dla tej jedynej katolickiej stacji na polskim rynku medialnym, od dłuższego czasu, upominały się miliony Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami.

Naziemne nadawanie cyfrowe przez Telewizję Trwam będzie możliwe najwcześniej od maja przyszłego roku, gdyż zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX-1 nie później niż do 27 kwietnia 2014 r. Jednakże w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej, prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.

Walka o miejsce na platformie cyfrowej dla TV TRWAM, po odmowie w pierwszym konkursie, była bardzo długa. Ponad 2,5 miliona Polaków podpisało się pod protestem skierowanym do Krajowej Rady. Ulicami 175 miast w Polsce i poza jej granicami przeszły marsze w obronie Telewizji Trwam oraz wolności i pluralizmu mediów w Polsce.

W obronie tej katolickiej stacji władze samorządowe przyjmowały specjalne uchwały, w których krytykowały poprzednią decyzję KRRiT. Tego typu uchwały podjęły w ubiegłym roku, między innymi: Rada Powiatu Szydłowieckiego i Rada Miejska w Szydłowcu. Sprawa dyskryminacji Telewizji Trwam była poruszana również na arenie międzynarodowej, m.in. w Parlamencie Europejskim, na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (ZP OBWE). Skandal z odmawianiem Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym figuruje w raporcie Departamentu Stanu USA jako przykład łamania praw człowieka w Polsce.

Od niemal 2 lat przed siedzibą Krajowej Rady codziennie grupa osób, na czele z ks. Jerzym Gardą, misjonarzem, manifestowała w obronie katolickiej stacji.