2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Tęgie chłopy – Dansing w Karnawale

by Marek Sokołowski on Styczeń 28, 2016

Kapela "Tęgie Chłopy"

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych zaprasza 1 lutego, na imprezę karnawałową, której główną gwiazdą będzie zespół „Tęgie Chłopy”. Będzie to także płytowy debiut kapeli, która  kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny, w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Na „karnawałowej” trasie Tęgich Chłopów znalazły się już takie miasta jak: Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa i Białystok. Kolejne występy zaplanowano w takich miastach jak: Łódź, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Lublin, Kielce, Poznań.

Repertuarem i instrumentarium zespołu, nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich, Krakowiaków, Antoniego Witkowskiego i wielu innych. Ich mistrzyniami są również śpiewaczki z Sędka: Maria Kowalik i Maria Gałka.

Zespół gra przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak mówiono o grze słynnej kapeli braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013 – 2015). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku.
W 2014 roku kapela wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka „Orszak weselny/Żałobny rapsod“, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Muzyka Stanisława Witkowskiego i jego uczniów z kapeli Tęgie Chłopy pojawia się w jednym z odcinków programu „Szlakiem Kolberga” (TVP Kultura 2014):
W październiku 2015 nakładem wydawnictwa Muzyka Odnaleziona ukazała się pierwsza płyta Tęgich Chłopów „Dansing”.

1 lutego o godz. 19:00 zagrają w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w składzie:

Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy

Maniucha Bikont – tuba, śpiew

Maciej Filipczuk – skrzypce

Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew

Mateusz Kowalski – akordeon

Michał Maziarz – skrzypce

Dorota Murzynowska – baraban

Szczepan Pospieszalski – trąbka

Marcin Żytomirski – skrzypce

Michał Żak – klarnet

Zapowiada się więc interesujący wieczór w kameralnych salach zamkowych Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Notka biograficzna. Stanisław Witkowski – ur. 2 VII 1933 r. klarnecista, trębacz, saksofonista, najstarszy z pięciu braci, założyciel słynnej rodzinnej kapeli Braci Witkowskich z Orłowin. Z zamiłowania hodowca pomidorów. Obecnie mieszka w Opatowie.
Muzyki uczył się od rodziców, ojciec był wiejskim skrzypkiem, matka dobrą śpiewaczką. Od ojca uczył się pierwszych melodii – oberków, polek, powiślaków (zwanych śpiwami, chłopami). Jak dziecko Stanisław grywał na własnoręcznie robionych wierzbowych piszczałkach.

Pod koniec lat 40-tych z wielkim zapałem rozpoczął naukę gry na klarnecie u znanego kapelmistrza z Opatowa – Józefa Grudnia. Witkowski zachęcił do gry również swoich braci. Po odbyciu służby wojskowej, gdzie nauczył się zapisu nutowego, od 1956 roku na poważnie zaczął grać na zabawach i weselach z braćmi w składzie: Stanisław – trąbka, saksofon altowy, klarnet, Jan – saksofon tenorowy, Zygmunt – akordeon, Kazimierz – trąbka. Szybko stali się słynną kapelą. Oprócz tradycyjnych oberków, polek, powiślaków, marszy grali również tanga, walczyki, fokstroty, rumby, twisty i inne modne w tych czasach nowe melodie. Kapela działała do lat 90-tych. Obecnie grają okazjonalnie.

Stanisław Witkowski do dziś jest aktywnym muzykiem i świetnym nauczycielem. Jest centralną postacią Kieleckich Taborów Domu Tańca organizowanych w Sędku od 2013 roku. Posiada ogromną wiedzę o tradycyjnym repertuarze muzycznym, szczególnie granym do tańca.