2022-12-03

Imieniny:

Technologie budowy domu

by Bartosz Kaluga on Marzec 20, 2018

Budowa domu jednorodzinnego nie jest prostą sprawą i wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór odpowiedniej technologii. Rodzaj wybranego rozwiązania wpływa w sposób bezpośredni na czas i koszt budowy oraz na koszty związane z późniejszą eksploatacją domu.

Dostępne rozwiązania różnią się przede wszystkim tworzeniem konstrukcji nośnej oraz ścian zewnętrznych. W Polsce nadal najbardziej popularne są budynki murowane. Choć odchodzi się od stosowania klasycznych pustaków i cegieł na rzecz nowszych technologii takich jak pustaki ceramiczne czy beton komórkowy.

Domy murowane

W przypadku domów murowanych element nośny stanowi jednocześnie materiał termoizolacyjny. Dlatego w tym wariancie warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Domy wykonane z pustaków ceramicznych w okresie letnim dłużej utrzymają chłód, a zimą zatrzymują ciepło.

Coraz większą grupę zwolenników zdobywa technologia styropianowa. Jest to innowacyjne rozwiązanie zapewniające nie tylko znaczną obniżkę kosztów inwestycji, ale również doskonałą izolację termiczną budynku. Technologia styropianowa wymaga jednak bardzo precyzyjnego wykonania fundamentów. Styropianowe pustaki układa się na placu budowy niczym klocki, dlatego podłoże musi być idealnie równe i solidne. Pamiętać również należy, że dom wykonany w tej technologii nie może być wyższy niż dwadzieścia pięć metrów.

Domy drewniane

Domy wykonane z drewna nie cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, choć powoli się to zmienia. Technologia szkieletowa pozwala na bardzo szybkie postawienie domu. Opiera się ona na montażu budynku z gotowych elementów wytwarzanych na zamówienie. Postawienie domu szkieletowego prefabrykowanego zajmuje w zależności od wielkości średnio od dwóch do sześciu miesięcy. Dzięki temu, że do łączenia elementów nie trzeba używać wody, montaż możliwy jest praktycznie o każdej porze roku. Inwestycje może jeszcze przyśpieszyć dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak na przykład cięcie laserem lub gięcie blach.

Istnieje technologia, która umożliwia jeszcze szybsze wybudowanie domu jest to tak zwana technologia modułowa. Stawianie budynku w tym przypadku polega na połączeniu ze sobą gotowych ścian, w których znajdują się już nie tylko okna, ale również wszystkie niezbędne instalacje a nawet oświetlenie. Choć wydaje się to niemożliwe, montaż takiego domu zajmuje zaledwie kilkadziesiąt godzin.