
W poniedziałek, 18 maja 2015 roku, w gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie, odbędzie się uroczystość odsłonięcia Tablicy Śp. Tadeusza Wydrę, wybitnego Radomianina i organizatora Służby Cywilnej w Polsce. Odsłonięcie Tablicy Tadeusza Wydry poprzedzi konferencja upamiętniająca Jego służbę państwu, którą realizował niezwykle profesjonalnie i charyzmatycznie. Podczas konferencji przewidziano wystąpienia Szefa Służby Cywilnej w Polsce – Claudii Torres – Bartyzel, Dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej – Jana Pastwy, Zbigniewa Derdziuka – Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2009-2015, oraz Szefa Służby Celnej – Jacka Kapicy.
Pamiętamy, że dzięki zaangażowaniu Śp. Tadeusza Wydry właśnie w Radomiu znalazło siedzibę prestiżowe Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów przy ulicy Kieleckiej oraz nowy obiekt Urzędu Dozoru Technicznego na ulicy 11 Listopada. Niech ta uroczystość będzie dla nas wszystkich, którzy spotkali Tadeusza Wydrę na drogach swojego życia, czasem zadumy i wdzięczności za dar Jego służby Bogu, Ojczyźnie i Radomiowi.
Tadeusz Wydra. Urodzony 8.6.1958. Zmarł 25 marca 2013 r., w obecności swojej najbliższej Rodziny, w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Był wielką osobowością, bardzo dobrym studentem na Wydziale Transportu, specjalizował się w dziedzinie sterowania ruchem kolei. Utalentowany sportowiec – siatkarz, związanym później z Klubem Czarni Radom. Z przekonaniem, aktywnie uczestniczył w działalności Duszpasterstwa Akademickiego. W kwietniu 1981 roku witał w imieniu młodzieży akademickiej nowego Biskupa Sandomierskiego Edwarda Materskiego, podczas ingresu w Radomiu. W maju 1981 roku, po zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, Tadeusz Wydra był wśród inicjatorów zorganizowania polowej Mszy Świętej na terenie osiedla akademickiego; uroczystość ta zgromadziła tłumy młodzieży i pracowników uczelni. Współpracował z radomską Solidarnością przy organizacji obchodów V rocznicy Protestu Radomskich Robotników w Czerwcu 1976 roku i z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.
Po wprowadzeniu stanu wojennego jest obecny na konwersatoriach akademickich. Jest blisko ludzi pokrzywdzonych i odważnie wspomaga prace Biskupiego Komitetu Pomocy osobom internowanym i więzionym za przekonaniu. Równocześnie włącza się w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej, organizuje Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej Radomiu. Do końca życia uczestniczy w pracach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Radomskiej oraz Środowiska „Inicjatywa”. W 1988 roku porywa Go nurt przemian demokratycznych w Polsce. W marcu 1989 roku powstaje w Radomiu Komitet Obywatelski Ziemi Radomskiej, jako szeroka płaszczyzna spotkań ludzi i środowisk, wywodzących się z ruchu niepodległościowego i solidarnościowego. Tadeusz Wydra jest jego członkiem. Angażuje się w wielkie dzieło odbudowy samorządu w naszej Ojczyźnie. Bierze czynny udział w wyborach 1990 roku; mieszkańcy Radomia powierzają mu mandat radnego.
W tym samym roku Tadeusz Wydra zgodził się na zatrudnienie w administracji wojewódzkiej. Praca w administracji stała się Jego nowym powołaniem, poświęcił się jej całkowicie. Był wzorem urzędnika, kompetentnego, sprawnie podejmującego odpowiedzialne decyzje, lojalnego o nieskazitelnym charakterze. Został dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Miał charyzmat do synchronizacji skomplikowanych przedsięwzięć organizacyjnych i logistycznych. Wielką skutecznością wykazał się podczas wielomiesięcznych przygotowań do wizyty Papieża Jana Pawła II w Radomiu, 4 czerwca 1991 roku. W trakcie III kadencji Sejmu RP, w latach 1997 – 2001, współpracuje z sejmową Komisją Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jego opinie i konsultacje mają istotny wpływ na kształt Ustawy o służbie cywilnej. W 1998 roku Tadeusz Wydra kandyduje z listy Akcji Wyborczej Solidarność do samorządu wojewódzkiego i zostaje radnym powstającego wówczas Województwa Mazowieckiego. W trakcie kadencji zrzekł się mandatu, ponieważ powrócił do służby cywilnej. Został Dyrektorem Generalnym w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Pracował w wielu centralnych instytucjach państwowych, w Urzędzie Służby Cywilnej, w Ministerstwie Finansów, jako dyrektor generalny, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a ostatnio w Urzędzie Dozoru Technicznego
Tadeusz Wydra był szczególnie wrażliwy na problemy ubóstwa inwestycyjnego i infrastrukturalnego Radomia i Ziemi Radomskiej. Trudno oszacować dokładnie, ale to Jego konsekwentne starania i ciężka praca zaowocowały między innymi uruchomieniem w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych dla Ministerstwa Finansów, budową nowych obiektów dla Urzędu Dozoru Technicznego, połączeniem drogą szybkiego ruchu Radomia z Warszawą. W kontekście ożywienia przemysłu i strategicznego rozwoju miasta, szczególnego pochylenia wymaga Jego praca w Miejskiej Agencji Rozwoju Radom 2001, do powołania której namówił radomski samorząd. W 2004 Rada Miejska w Radomia nadała Papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Radomia. Trzeba pamiętać, że to właśnie Tadeusz Wydra zaproponował, aby w uroczystości wręczenia tego Tytułu Papieżowi w Watykanie, wzięła udział nie tylko delegacja władz Radomia, ale również samorządowcy ze swoimi rodzinami, z kilkudziesięciu gmin Ziemi Radomskiej. I tak się stało!
Tadeusz Wydra nigdy nie łączył swej służby w administracji publicznej z działalnością partyjną. Był wielkim orędownikiem administracji służącej wszystkim obywatelom i pomnażającej wspólne dobro ponad podziałami. Ta konsekwencja, prawość i szlachetność była przyczyną Jego trudności i dymisji w kilku urzędach, kiedy zmieniający się po wyborach decydenci, nie dbali o merytoryczny dobór kadr i lekceważyli apolitycznych urzędników korpusu służby cywilnej. Śp. Tadeusz Wydra pochowany został w grobie rodzinnym na Cmentarzu Rzymsko-Katolickim w Radomiu, przy ulicy Limanowskiego.
/Jan Rejczak/
Jan Rejczak