2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Tablica Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wkrótce stanie w Parku Niepodległości

by Marek Sokołowski on Luty 19, 2016

Inicjatywa uczczenia w Szydłowcu Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy pojawiła się kilka lat temu. Dopiero jednak obecnie, przy wsparciu Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa, starosty Włodzimierza Górlickiego, Rady Miejskiej i Rady Powiatu, można widzieć tej idei zmaterializowaną formę.

Nasi czytelnicy mogą jako pierwsi zobaczyć tablicę, która będzie umieszczona na przygotowanym postumencie w Parku Niepodległości i uroczyście odsłonięta 1 marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem upamiętnienia Niezłomnych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego działających na terenie Powiatu Szydłowieckiego jest szydłowieckie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego zarządowi przewodniczy pani Zofia Pawlak. Pomocy w opracowaniu koncepcji i projektu udzieliła firma Comes Sokołowscy, w szczególności w osobie architekt krajobrazu pani Katarzyny Jedlińskiej.

Prace kamieniarskie, wykonanie tablicy i jej montaż na postumencie wykonuje firma „Wydobycie i przerób kamienia budowlanego Stanisława Urbańskiego”. Fundament wykonali pracownicy Urzędu Miejskiego w Szydłowu. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 4 tysiące złotych, z czego połowę ponosi strona społeczna.