2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Szydłowieckie reminiscencje wyborcze

by Marek Sokołowski on Grudzień 3, 2014

andrzej jarzyński

Minęło zaledwie kilka dni od wyborów, przełomowe zmiany jakie zaszły powodują poczucie, że fakty raptem z przed kilku dni wydają się odległą przeszłością. Z przeszłości, przyszłość się rodzi, więc chyba warto wrócić do niektórych zdarzeń. Oto tydzień temu w Sali Bankietowej „Kacperek” w Szydłowcu, ba przedwyborczym spotkaniu Stowarzyszenia „Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej”, było bardzo dużo osób. Niestety nikt z redakcji Portalu Szydłowieckiego, na to spotkanie mające na celu aktywizacje elektoratu Andrzeja Jarzyńskiego, zaproszony wtedy nie został, więc nie mieliśmy możliwości przekazać Państwu relacji z tego spotkania. Teraz jednak kilka dni po wyborach, gdy już wiemy na kogo wskazali wyborcy, jako na nowego burmistrza Szydłowca, powróćmy do tego wydarzenia i zastanówmy się jak zmienił się Szydłowiec, przez te kilka dni. Zaobserwowane szczegóły są ważne, bo pokazują pod ciśnieniem emocji, wywołanych tak istotnymi zmianami, prawdziwe intencje i zamiary aktorów wydarzeń.

Na wspomnianej konwencji, 26 listopada wśród popierających Andrzeja Jarzyńskiego, było bardzo wiele znanych osób, ile z nich pozostanie z nim, gdy tylko zakończy swoją władzę?. Do obozu zwycięzców, jak się okazało, w poniedziałek 1 grudnia, w czasie wyborów na przewodniczącego Rady Miasta „zapisało się” już 10 radnych, a jeszcze przed sesją to ludzie Wspólnoty liczyli, że mają większość liczącą ośmiu radnych.

Wśród sztandarowych osób popierających burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego, byłi miedzy innymi radni: radna powiatowa Barbara Majewska (jeszcze członek Zarządu Powiatu, w którym przewodniczącym jest starosta Włodzimierz Górlicki), Robert Górlicki wicedyrektor PG nr 2 i radny powiatowy, Maciej Kapturski wybrany z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Gospodarcze, a członek i przyjaciel Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej. Wśród tych popierających byli także, jak informuje Portal „Nasz Szydłowiec”:  Agnieszka Ślizak, Anna Majstrak, Krzysztof Gula, Paweł Bloch, Paweł Surdy , Leszek Jakubowski oraz  radni poprzednich kadencji, którzy obiecali informować mieszkańców Szydłowca, na kogo warto oddać swój głos w niedzielnych wyborach.

To wszystko jest zapisane w pamięci ludzi i w Internecie i bynajmniej nie o to chodzi, aby wypominać komukolwiek jego przekonania, tylko po to aby zasygnalizować kwestię szczerości i prawdziwości tychże publicznych deklaracji poparcia. Na ile te osoby będą stałe w poglądach, czy je zmienią i jak szybko…, czas pokaże!

Burmistrz Andrzej Jarzyński, u jednych budził uczucia podziwu u innych niechęci, jednak swoim 12 letnim działaniem, na realnie najważniejszym w Szydłowcu stanowisku samorządowym, zaznaczył wyraźny ślad w historii naszego miasta. Trzeba to docenić, umieć  podziękować za włożony wysiłek, za który zapłacił dużą cenę także osobistą. No cóż sam jako były czynny samorządowiec, mogę tylko mieć nadzieje, że swoim doświadczeniem zechce się dzielić z kolejną dziejową, samorządową zmianą. Ludzi wyrazistych wcale w naszym mieście nie ma tak wielu. Plew, które wiatr rozmiata sporo, niestety..

/Marek Sokołowski/