2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Szydłowieckie peryferia, ulica Polna

by Marek Sokołowski on Grudzień 21, 2014

Polna to ulica położona na skraju północnej części Szydłowca,  której charakter obecnie nie do końca oddaje utrwalona historią nazwa. W jej sąsiedztwie obecnie spotkać można więcej nieużytków niż pól, za to jej zabudowa coraz bardziej skłania do przyznania jej charakteru willowego.

Aspiracje jej mieszkańców rosną, gdy tym czasem sama ulica i jej infrastruktura nie licząc wybudowanego w ramach inwestycji Mazowieckiej Spółki Gazowej gazociągu, pozostaje taka jak była kilkadziesiąt lata temu, oczywiście pomijając techniczne zużycie i powstałe w tym czasie uszkodzenia.

Trylinkowa a częściowo gruntowa nawierzchnia drogi, brak chodników, zero inwestycji miejskich w ostatnich latach. To wszystko powodowało frustrację sporej części mieszkańców, którzy dawali temu upust choćby przy okazji planowanej tu przed trzema laty budowie nadajnika telekomunikacyjnego. W tamtym czasie liderem protestu mieszkańców był Sławomir Nojek. Społeczna aktywność S. Nojka uzewnętrzniła się w międzyczasie także na innych polach, a ostatnio na polu samorządowym.

W ostatnich wyborach na burmistrza, w ich pierwszej ich turze Sławomir Nojek uzyskał 2235 głosów. To był co prawda dopiero trzeci wynik, jednak jak na debiutanta samorządowego należy go uznać za bardzo wysoki. Więcej szczęścia S. Nojek miał w wyborach do Rady Powiatu. Uzyskanych w gminie Szydłowiec 741 przez Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dzięki temu że KW SLD miał jeszcze jedną listę (złożoną tylko z trzech kandydatów) w okręgu wyborczym nr 3 (gminy Jastrząb, Orońsko, Mirów) i 114 uzyskanych tam głosów, pozwoliło SLD uzyskać  5% poparcia w skali powiatu szydłowieckiego i dało Sojuszowi udział w podziale mandatów.  Jeden mandat, który przypadł SLD otrzymał właśnie Nojek, którego na liście SLD wskazało niemal połowa głosujących ma „jego” listę , bo 334 osoby. Czy awans na radnego Sławomira Nojka pomoże ulicy Polnej, wyjść z inwestycyjnego zapomnienia? Bezpośredniego przełożenia nie ma, bo Polna jest droga miejską, a nie powiatową. Samorząd powiatowy niewiele więc ma tutaj do zrobienia. Jednak znając społeczną aktywność radnego Nojka, można spodziewać się, że będzie umiał wykorzystać swoją pozycję wynikająca z otrzymanego mandatu i uzyskanego poparcia do przerwania impasu w inwestycjach na peryferiach miasta, gminy i powiatu.

Ulicy Polnej w jakimś sensie patronuje św. Barbara. Barokowa kapliczka tej świętej św. Barbary usytuowana jest się na zbiegu ulic Polnej, Browarskiej i Słonecznej. Wyrzeźbiona w piaskowcu, figura Świętej, ustawiona jest na cokole. Na postumencie znajduje się napis Pamięć R. P. 1708 ODNOWIONA R. P. 1994 MIESZKAŃCY POLNEJ I SŁONECZNEJ. Figura osłonięta jest daszkiem i metalowymi prętami, które pochodzą z ostatniej jej renowacji z 1994 roku. Za figurą znajduje się płyta z piaskowca kryjąca zwłoki pary małżeńskiej zmarłej w czasie epidemii w 1708 roku.