2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Szydłowieckie obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

by Marek Sokołowski on Sierpień 15, 2015

Zbiórką na Rynku Wielkim w Szydłowcu, uczestnicy rozpoczęli 15 sierpnia, miejskie uroczystości 95 rocznicy Cudu nad Wisłą. Wielkiego zwycięstwa oręża polskiego nad Armia Czerwoną. To zwycięstwo ocaliło nie tylko dopiero co odzyskaną polska niepodległość, ale także postawiło tamę rewolucji bolszewickiej niesionej na bagnetach na zachód Europy.

Po przejściu do szydłowieckiej fary, w czasie Mszy świętej modlono się za Ojczyznę i jej obrońców. Liturgii przewodniczył ks. kan. Adam Radzimirski. Kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Andrzej Kania.

Po Eucharystii, z fary św. Zygmunta, w pochodzie uczestnicy przeszli na Skwer Józefa Piłsudskiego, gdzie przy pomniku Marszałka, kontynuowano rocznicowe obchody. Tutaj modlitwę za poległych żołnierzy odmówił ks. Norbert Skawiński. Do zebranych przemówił burmistrz Artur Ludew, który trafnie wskazał na znaczenie sierpniowego zwycięstwa dla Polski i Europy. Mówił: „To było zwycięstwo, które zawdzięczamy Bogu i ludziom”.

Słowo do mieszkańców Szydłowca skierowali także senator Wojciech Skurkiewicz, który przypomniał postać Marszałka Piłsudskiego i wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który z podkreślił obecne działanie rządu Ewy Kopacz w zakresie finansowania modernizacji ramii, jej siły i znaczenia oraz rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Po złożeniu kwiatów, uroczystość ze względu na upał, zakończył krótki koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.

Święta Wojska Polskiego jest głęboko związane z jednym z najstarszych świat maryjnych:  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  W tym bowiem dniu dokonał się przełom, w dotąd w bardzo złym położeniu wojsk polskich, toczących walkę na śmierć i życie na przedpolu Warszawy. Niepowodzenie ataku sowieckiego, odparcie przeciwnika daleko na wschód, było efektem udanego kontruderzenia sił polskich. Bitwa Warszawska, zaliczana jest do 20-stu, mających największe znaczenie bitew świata.