2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Szydłowieckie obchody 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

by Marek Sokołowski on Sierpień 1, 2015

Dzisiaj obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Bohaterski zbrojny zryw mieszkańców stolicy, był głośnym wołaniem „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. W Polsce ten czyn zbrojny jest dziś otoczony wielką czcią i narodową dumą.

 1 sierpnia o 17, w Warszawie i we wszystkich miastach województwa mazowieckiego, a także w wielu innych, w całej Polsce, rozlegnie się dźwięk syren. W Szydłowcu w godzinie rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, także zabrzmią syreny. Burmistrz Szydłowca zaprasza również mieszkańców, na cmentarz parafialny, by tam oddać hołd powstańcom pochowanym w Szydłowcu. Złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze pamięci.

Na szydłowieckiej nekropolii pochowani są bracia: Roman (miał 14 lat, zmarł 2 września 1944 roku podczas Powstania, w szpitalu na Hożej, od ran odniesionych w walce) i Henryk (miał 13 lat, zginął w styczniu 1945 roku już w Szydłowcu, od bomby zrzuconej na szydłowiecki Rynek). Bracia Olędzccy byli harcerzami „Szarych szeregów”. Oprócz nich pochowani są również Ci, którzy Powstanie Warszawskie przeżyli i potem mieszali w Szydłowcu: Tadeusz Stamirowski, Stanisław Wierzbicki oraz Ryszard Cugak.

W niedzielę 2 sierpnia, o godzinie 15 do Parku Niepodległości w Szydłowcu zaprasza z kolei szydłowieckie koło Młodzieży Wszechpolskiej, na organizowana przez siebie rocznicową uroczystość.