2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Szydłowieckie Muzeum nagrodzone

by Marek Sokołowski on Sierpień 17, 2015

 Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało drugie miejsce w IX edycji Konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba w kategorii Najlepszy muzealny projekt otwarty w 2014 r. za cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych Kobieta z harfą – wokół sekretnej aury obrazu. W tym roku w konkursie zostało złożonych 80 projektów, z 119 uprawnionych jednostek muzealnych.

W ubiegłych latach MLIM w Szydłowcu w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba dostało wyróżnienie honorowe za wystawę czasową zorganizowaną w 2011 roku pt.: Dudy – niezwykły instrument muzyczny. Wystawa Harmonie – gra cały świat otrzymała w 2013 roku III miejsce w kategorii Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu. Nagrodzony projekt  Kobieta z harfą – wokół sekretnej aury obrazu to cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych, związanych z promocją  zakupionego do zbiorów szydłowieckiego Muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z dofinansowaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego) obrazu  Portret kobiety w czarnej sukni  (Portret kobiety z harfą) z 1820 r., autorstwa niemieckiego malarza wywodzącego się z kręgu szkoły düsseldorfskiej Johanna Petera Bredta.

Projekt zainaugurował koncert kameralny, którego oryginalna formuła łączyła malarstwo z muzyką. W programie goście usłyszeli m.in. prawykonanie kameralnej wersji Koncertu na flet, harfę W. A. Mozarta KV 299. Kolejnym wydarzeniem tego cyklu był wykład Janusza Wałka pt. Ut musica pictura –  malarstwo jak muzyka, którego wysłuchała szydłowiecka młodzież, ostatnim zaś warsztaty plastyczne pt. Uroda portretu dedykowane najmłodszym.

 Uroczystość wręczenia nagród i honorowych wyróżnień laureatom IX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” odbędzie się 30 września 2015 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

/Zofia Rdwańska/