2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Szydłowieckie Mikołajki na Rynku Wielkim

by Marek Sokołowski on Grudzień 7, 2015

Mikołajkowa impreza dla dzieci, zorganozowana przez Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze

Piękna, słoneczna pogoda dopisała organizatorom i uczestnikom niedzielnej mikołajkowej zabawy na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze. Burmistrz Artur Ludew z sań Świętego Mikołaja, z uśmiechem przywitał dzieci z rodzicami i dziadkami, które wianuszkiem otoczyły Świętego Mikołaja i Śnieżynki. Na Rynku było bardzo dużo osób,  zatrzymywali się także przechodzący w drodze z kościoła mieszkańcy Szydłowca i przyłączali się do zabawy: wspólnych śpiewów i tańców. Mikołaj z atencją uczestniczył w sesjach zdjęciowych. Dzieci ( i nie tylko dzieci) bardzo chętnie fotografowały się z dobrodusznym „Staruszkiem”.

Śnieżynki częstowały przybyłych słodyczami, zachęcały do zabawy i do występów dzieci. Duża frajdą było dekorowanie choinki z podnośnika strażackiego. Najpierw na sam czubek choinki „Czapkę krasnala”, zawiesił Burmistrz A. Ludew w towarzystwie wójta Andrzeja Brachy i starosty Włodzimierza Górlickiego. Nie było to łatwe bo zadanie utrudniały podmuchy wiatru. Później już do dzieła przystąpiły dzieci, które już z bezpiecznej wysokości w towarzystwie dwóch panów strażaków zawieszały bombki własnoręcznie wykonane, kunsztowne dekoracje świąteczne.  Przed liczną publicznością zebraną na Rynku Wielkim występowali uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu oraz dzieci z kapeli  „Jagódki z Trójmiasta”, ze Szkoły Podstawowej w Majdowie. Wiele energii i serca w animacje świątecznej włożyły dwie Śnieżynki: Agnieszka Banaszczyk i Laura Piasecka. Dzieci zabawiała także Beata Domaszewicz z radomskiego Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły”.

Impreza choć trochę osadzona w popularnym z mediów mikołajkowym klimacie, miała także głębsze odniesienia do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczną atmosferę wzbudzały też kolędy,  rzec więc można, że impreza zwiastowała wszystkim zbliżające się Uroczystość Bożego Narodzenia.

Pomimo dobrej pogody i 12 stopni ciepła na termometrze, tym którzy chcieli się rozgrzać organizatorzy zapewnili ciepłe napoje  i owocowy poczęstunek. Dzieci korzystały chętnie ze słodyczy, które roznosili poprzebierani za zwierzęta organizatorzy mikołajkowej zabawy.

Tradycję mikołajkowej pomocy dzieciom i zabawy na Rynku Wielkim, zapoczątkowało Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej. Stowarzyszenie to i w tym roku, o czym trzeba napisać z uznaniem, organizowało spotkanie ze Świętym Mikołajem w sobotę 5 grudnia. W Szydłowcu działa jeszcze wiele innych stowarzyszeń i fundacji. Świadczy to o dużej aktywności obywatelskiej i zaangażowaniu mieszkańców miasta i gminy Szydłowca na rzecz innych.

Dobroczynność i wrażliwość na potrzeby innych jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie oczekiwana. Warto rozejrzeć się wokół siebie, aby w tym czasie nieść radość i nadzieję, nawet jeśli natkniemy się na krytykę  zgorzkniałych krytykantów. Róbmy swoje…