2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Szydłowieckie akcenty kanonizacji Jana Pawła II

by Marek Sokołowski on Kwiecień 28, 2014

„To nie jest czas, w którym mamy się wstydzić Ewangelii. To jest czas głoszenia na dachach.” Święty Jan Paweł II .

Kanonizacje Jana Pawła II oraz Jana XXIII obserwowały setki tysięcy wiernych na Placu świętego Piotra w Watykanie. Miliardy wiernych zasiadły przed telewizorami oraz telebimami. Mnóstwo uroczystości i innych wydarzeń towarzyszących kanonizacji Jana Pawła II odbyło się w wielu polskich miastach. Szydłowiec także dołączył miejscowości świętujących to tak ważne historyczne wydarzenie. 

W sobotę w farze św Zygmunta wyswietlono film dokumentalny pt. „Szukałem was”. Na projekcji filmu zjawiło się nie wielu mieszkańców, natomiast atmosfera wprowadzona przez Przemysława Dudę koordynatora Strefy JP II była bardzo refleksyjna i pełna wiary.

Film „Jan Paweł II. Szukałem Was…” to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach – niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. Film ten jest największą produkcją o Papieżu z Polski w historii światowego dokumentu. W produkcji zostały użyte unikalne materiały archiwalne z Janem Pawłem II pochodzące ze zbiorów m.in. CTV, RAI, LUCE, MEDIASET, Filmoteki Watykańskiej, Filmoteki Narodowej, WFDiF, TVP, Działu Dokumentacji Filmowej UJ, PAP, Episkopatu Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Kluczową rolę w „Jan Paweł II. Szukałem Was…” odgrywają ekskluzywne, nagrane specjalnie na potrzeby filmu, wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, którzy wspominają Jana Pawła II. W tej grupie znajdują się m.in. przywódcy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, kreatorzy mody, dziennikarze, ludzie nauki, najważniejsi przedstawiciele światowych religii (m.in. duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV, Naczelny Rabin Izraela w latach 1993-2003 Yisrael Meir Lau czy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I). Po projekcji filmu wszyscy przybyli połączyli się w modlitwie przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II.

Niedziela 27 kwietnia -dzień w którym Ojciec Święty Jan Paweł II został ogłoszony świętym to w Szydłowcu dzień modlitwy a także radosnej zabawy. Na placu kościelnym zebrali się licznie mieszkańcy Szydłowca. O godz. 15:00 odprawiono nabożeństwo „Miłosiernej Miłości” z koronką do Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie Przemysław Duda zaprosił wszystkich przybyłych do wspólnej zabawy i tańców wielkanocnych, lednickich. W trakcie świętowania mieszkańcy mieli możliwość udziału w konkursach dla całych rodzin , utworzono strefę dla dzieci, strefę kremówki oraz umożliwiono wszystkim przybyłym przepisanie wielkiego wydania „Tryptyku Rzymskiego”

O godz 20:00 na zakończenie uroczystości odprawiono misterium papieskie „Świętymi bądźcie”. Z przesłaniem, które można zamknąć w słowach św. Jana Pawła, który napisał: świętość jest wyzwaniem stojącym przed każdym człowiekiem. Świętość jest normalną droga podejmowania swojego powołania, w sposób najbardziej odpowiedzialny i przekonywujący dla otaczającego świata.”

Tekst: AG