2019-04-20

Imieniny: Wiktora i Tymoteusza

Szydłowiecki epizod z życia Księcia

by Marek Sokołowski on Październik 19, 2013 · 1 comment

ks. Józef Poniatowski

Z okazji 250-lecia urodzin i 200 śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, w kilku miastach w Polsce zorganizowano okolicznościowe wystawy i uroczystości rocznicowe. Dzisiaj (19.x.2013) z udziałem Prezydenta RP, otwarto wystawę w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezydent Komorowski powiedział przy tej okazji „Książe Józef Poniatowski jest w Polsce symbolem honoru, lojalności, odwagi i poczucia odpowiedzialności, ale także fantazji kawaleryjskiej oraz radości życia.” Przy okazji tej rocznicy, przypominany szydłowiecki epizod związany z pobytem księcia w Szydłowcu.  

W swoim „Dzienniku” pułkownik Ludwik Sczaniecki zapisał „Dnia 6 lipca 1809 roku wojsko polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, wraz z generałami Janem Henrykiem Dąbrowskim, Michałem Sokolnickim, Józefem Zajączkiem, Aleksandrem Antonim Janem Rożnieckim, zmierzając od Warszawy ku Krakowowi, zatrzymało się w Szydłowcu. Książę Poniatowski kwaterował w szydłowieckim zamku.” To historyczne wydarzenie upamiętnia tablica na murze zamkowym z napisem „Książę Józef Poniatowski, generał, minister wojny, naczelny wódz wojsk Księstwa Warszawskiego, przebywał z wojskiem w Szydłowcu i kwaterował w szydłowieckim zamku w dniach 6 i 7 lipca 1809 roku.” Tablicę umieszczono przy wejściu do Zamku 19 października 2004 roku, z inicjatywy Ireny Przybyłowskiej-Hanusz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca .

Książę Józef Poniatowski, bratanek ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i pułkownik armii austriackiej, w 1789 roku, na wezwanie polskiego Sejmu Wielkiego rozpoczął służbę w wojsku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Działał na rzecz uchwalenia Konstytucji 3 Maja i walczył w jej obronie w 1792 roku w wojnie z Rosją. Dwa lata później brał udział w powstaniu kościuszkowskim. W 1806 roku włączył się w organizację Księstwa Warszawskiego zostając głównodowodzącym jego wojsk i ministrem wojny. Walczył też w największej bitwie kampanii Napoleona zwanej „Bitwą Narodów” stoczonej pod Lipskiem 16-19 października 1813 roku z siłami koalicji Austrii, Prus, Rosji i Szwecji. Książe dowodził tam VIII polskim korpusem. 16 października został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji. Trzy dni później osłaniając odwrót armii ciężko ranny Poniatowski próbował przeprawić się przez Elsterę i zginął w nurcie rzeki. W 1817 roku został pochowany w katedrze na Wawelu.