2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Szydłowiecka Pasterka

by Marek Sokołowski on Grudzień 25, 2015

Ksiądz Norbert Skawiński odczytał perykopę ewangeliczną z prologu Ewangelii Św. Jana i wygłosił kazanie

Pasterka, czyli uroczysta Msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, w świątyni farnej św. Zygmunta celebrowana była przez ks. kan. Adama Radzimirskiego dokładnie o północy. Ksiądz Proboszcz modlił się w jej trakcie, w intencji wszystkich szydłowieckich parafian. Na początku w żłóbku stajenki położona została figurka Dzieciątka Jezus. Farę wypełnił przy tym śpiew kolęd  około tysiąca zgromadzonych wiernych. 
Bożonarodzeniowe kazanie wygłosił ks. Norbert Skawiński. Odniósł się w nim do słów ewangelicznej perykopy mszalnej, hymnu o Logosie ” Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. (…)”. W prologu Ewangelii św. Jana, Ewangelista wysławia wcielenie Słowa, jako źródła wszelkiej łaski. Na zakończenie Eucharystii Celebrans udzielił wszystkim wiernym zgromadzonym na liturgicznej celebracji oraz całej parafii specjalnego bożonarodzeniowego błogosławieństwa i złożył świąteczne życzenia.
Pasterka swoja nazwę zawdzięcza pasterzom, którzy jako pierwsi odwiedzili maleńkiego Jezusa w stajence betlejemskiej. Ubogim chłopom, którzy pilnowali swoich owiec, Anioł z nieba obwieścił przyjście na świat Zbawiciela. Udali się oni do miasta Dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki położone w żłobie”. Zgodnie z tradycją Kościoła, po raz pierwszy Pasterkę odprawił papież Grzegorz IV w VI w.
/Zdjęcie i tekst M. Sokołowski/