2022-12-09

Imieniny:

I Szydłowiecka Noc Świętych!

by Bartosz Kaluga on Październik 27, 2016

Już 30 października 2016r. w Szydłowcu po raz pierwszy odbędzie się Noc Świętych. Jest to kolejna wydarzenie, którego pomysłodawcami i organizatorami jest fundacja Strefa JP II. Poniżej zamieszczamy treść listu, który otrzymaliśmy od organizatorów i zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Szanowni Państwo!

Koniec października i początek listopada, to czas niezwykły. W polskiej obyczajowości związany jest on ze wspomnieniem naszych bliskich zmarłych, którzy są już tam na Górze i orędują za nami. Jednak czas ten, ze względu również na zmienną, jesienną pogodę, ma przytaczającą aurę. Dlatego postanowiliśmy to zmienić!

Pierwszy dzień listopada to bowiem w Kościele Uroczystość Wszystkich Świętych – wbrew pozorom bardzo radosny dzień. Wspominamy bowiem wtedy tych wszystkich znanych, i nie znanych, którzy odeszli i oglądają już Boga! Święty to bowiem radosny człowiek, pełen entuzjazmu.

Z wielkim niepokojem również patrzymy na zakorzenianie u nas Halloween – święta zaczerpniętego z obcych kultur, które nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych wartości. Dlatego też znaleźliśmy wspaniałą alternatywę – Noc Świętych. W wieczór 30 października br. pragniemy serdecznie zaprosić Państwa, a także uczniów szydłowieckich szkół do wspólnego świętowania tego niezwykłego wieczoru. Na dobry początek spotkamy się ze Świętymi w szydłowieckiej farze. Ich obecność w relikwiach, jest widzialnym znakiem świętości tu na ziemi, a także zapewnieniem o niej w niebie. Następnie w barwnym korowodzie przejdziemy ulicami Szydłowca, zarażając innych entuzjazmem. A na dobre podsumowanie przewidzieliśmy Bal Wszystkich Świętych w Liceum im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu. To będzie rzeczywiście wieczór i noc pełna wrażeń!

Już dziś zachęcamy całe klasy do wzięcia udziału w Nocy Świętych. Niech każda z osób przygotuje odpowiedni strój i przebierze się na tę jedną noc za swojego patrona! Będzie bowiem konkurs na owy strój, jak i wiele innych z atrakcyjnymi nagrodami. To także doskonała atrakcja dla całych rodzin i wspólne budowanie w Szydłowcu nowej tradycji! Niech zatem każda ze szkół zaznaczy swoją obecność! Drodzy Państwo! Będziemy wdzięczni za pomoc w promocji i współorganizacji tego przedsięwzięcia, a także za wszelkie cenne uwagi i spostrzeżenia. Niech Noc Świętych sprawi nam wiele radości i pozwoli doświadczyć tu na ziemi upragnionego celu – nieba!

Łącząc wyrazy szacunku
Przemysław M. Duda prezes Fundacji STREFA JP2
Ks. Andrzej Kania wikariusz parafii św. Zygmunta

RAMOWY PLAN NOCY WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Godzina 17.00 – RÓŻANIEC ZE ŚWIĘTYMI

Jedno z ostatnich październikowych nabożeństw różańcowych spędzimy razem ze świętymi. Poszczególne tajemnice będą nawiązywały do postaci innego świętego – bohatera tegorocznej Nocy. Wśród nich pojawią się święci, których relikwie posiada szydłowiecka fara: o. Pio, Jan Paweł II, Faustyna Kowalska, Stanisław biskup oraz oczywiście król Zygmunt. Będzie to również okazja do krótkiej adoracji tych relikwii.

Godzina 17.50 – KOROWÓD ŚWIĘTYCH

Spod szydłowieckiej fary wyruszy Korowód Świętych. Przejdziemy z Rynku ul. Radomską i Zamkową do szydłowieckiego Liceum im. H. Sienkiewicza. W barwnym korowodzie, ze śpiewem na ustach będą szli święci – bohaterowie tegorocznego święta, a także wszyscy uczestnicy przebrani w stroje swoich świętych patronów.

Godzina 18.30 – BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Podsumowaniem wydarzeń będzie Bal Wszystkich Świętych w szydłowieckim Liceum. Pragniemy, aby była to impreza dla całych rodzin. Oprócz tańców i szaleństw przygotowaliśmy dla uczestników masę zabaw integracyjnych, konkursów, i wiele innych niespodzianek. Musimy zatem się tam zebrać, w tych szydłowieckich obłokach. Przecież – „wszyscy Święci balują w Niebie”!

  • KONKURS – „COŚ SŁODKIEGO ZA ŚWIĘTEGO”

    Zachęcamy dzieci i młodzież, ażeby wspólnie w rodzinach przygotowały na Noc Świętych stroje swoich patronów. To doskonała okazja, by poznać osobę patrona, którego imię nosimy, jego historię, a przede wszystkim dobrze się bawić! Każde dziecko, które będzie w czasie Nocy Świętych przebrane za swojego patrona otrzyma słodki upominek! A najładniejsze stroje zyskają dodatkową nagrodę rzeczową!

REGULAMIN

  • KONKURS PLASTYCZNY „ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY”

    Celem konkursu jest przygotowanie w dowolnej formie plastycznej postaci jednego ze świętych. Może to być historia z jego życia, albo portret z serdecznym uśmiechem. Najważniejsze by ukazywał radość świętości!

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA