2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Szydłowiecka droga krzyżowa

by Marek Sokołowski on Kwiecień 11, 2014

W piątkowe popołudnie 11 kwietnia, ulicami Szydłowca rozważając mękę Chrystusa przeszło kilka tysięcy osób. Drogę krzyżową poprowadził proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kan. Adam Radzimirski. Wzięli w niej udział kapłani pracujący w Szydłowcu, siostry zakonne i bardzo wielka grupa parafian. Podobne nabożeństwa w czasie Wielkiego Postu odbywają się w innych parafiach dekanatu szydłowieckiego i w całej Polsce.

Rozważania drogi krzyżowej były skoncentrowane na Słowie Bożym. Mękę Pańską rozważano w kontekście małżeństwa i rodziny. Stacyjne rozważania odczytali wybrani parafianie. Śpiewy pieśni pasyjnych dopełniały modlitewnej atmosfery. W czasie nabożeństwa niesiony był zabytkowy krucyfiks z kruchty kościoła farnego. Trasa tegorocznej pielgrzymki prowadziła ulicami Kielecką, Kościuszki, Zamkową, Sowińskiego, Narutowicza, Sportową, Folwarczną do ulicy Kamiennej, gdzie nabożeństwo zostało zakończone.

W to piątkowe popołudnie po ciężkim tygodniu pracy, pomimo dość wczesnej pory tak wiele osób wybrało zamiast odpoczynku – nabożeństwo drogi krzyżowej. Odpowiedzieli na zaproszenie kapłanów pracujących w parafii i pewnie na potrzebę własnego serca, próbując odpowiedzieć na wezwanie miłości płynące z Krzyża Chrystusa.

Przejście modlitewnej kolumny zabezpieczała Straż Miejska i Policja. Szydłowiecką drogę krzyżową poprzedziła Msza święta w kościele św. Zygmunta.