2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Szydłowieccy pielgrzymi na Jasnej Górze

by Marek Sokołowski on Sierpień 13, 2014

Wśród wielu pielgrzymek, które 13 sierpnia dotarły na Jasną Górę była jedna z najliczniejszych Pielgrzymka  Radomska. Przewodził jej dyrektor ks. Mirosław Kszczot. Wśród pielgrzymów radomskich na Jasną Górę, dotarli pielgrzymi z dekanatu szydłowieckiego. Blisko 200 osobową grupę prowadził ks. Andrzej Kania. wraz z wspomagającymi go kapłanami. Na Jasną Górę 13 sierpnia dotarli także szydłowieccy pielgrzymi rowerowi. Witał ich tam długoletni ich kapelan ks. Witold Witasek.

Po szczytem jasnogórskiego Sanktuarium Królowej Polski grupę 24 powitał metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Na czele grupy wchodziła para nowożeńców Marta i Rafał Nowakowie.

Ze szczytu Jasnej Góry pielgrzymów radomskich błogosławił i witał ordynariusz ks. bp Henryk Tomasik, któremu towarzyszyli ks. prałat Jerzy Karbownik, ks. kan. Krzysztof Ćwiek i ks. Leszek Gwarek SAC i paulin o. Longin Bekiel. Polska potrzebuje ludzi sumienia – mówił do pątników biskup Tomasik w ostatnim dniu pielgrzymki.

Po modlitewnym wejściu grup pątniczych na szczycie Jasnej Góry koncelebrowana była o godz. 19.30 msza święta, której przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan. Uczestniczyli w niej pielgrzymi, którzy dziś przybyli na Jasną Górę. Łącznie w 12 dużych diecezjalnych pielgrzymkach dotarło ich ok. 20 tys. pątników, w tym prawie 7 tysięczna grupa radomska. Zarówno w drodze jak i w jasnogórskim sanktuarium pielgrzymi modlili się w intencji papieża Franciszka i jego podróży apostolskiej do Korei.

Drogę powracającym po wieczornej mszy świętej dziękczynnej pielgrzymom utrudniały silne opady deszczu i burze.