2021-04-11

Imieniny: Dominika i Pankracego

Szydłowiec synonimem bezrobocia. Co w tej materii może zmienić remont Zamku? Prezentujemy wyniki pierwszej sondy na Portalu

by Bartosz Kaluga on Maj 13, 2013 · 2 komentarze

Wyniki pierwszej sondy przeprowadzonej na naszym portalu nie napawają optymizmem. Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że Szydłowiec kojarzy się w Polsce z wysokim bezrobociem. Czy remont zamku pozwoli zmienić ten obraz i Szydłowiec przestanie być – tylko i wyłącznie – kojarzony z wysoką stopą bezrobocia, ale również ze swoim dziedzictwem kulturalnym?

W minionych latach informacje na temat miasta Szydłowiec pojawiały się wielokrotnie w głównych mediach informacyjnych w Polsce. Niestety, informacje te dotyczyły głównie wysokiej stopy bezrobocia. Kolejne relacje mediów powielały tematycznie kwestie związane z problemami na lokalnym rynku pracy, w wyniku czego dla statystycznego Kowalskiego Szydłowiec stał się symbolem bezrobocia i taki obraz naszego miasta pozostał to dziś.

Wyniki ankiety przeprowadzonej na naszym portalu potwierdzają, że również nasi użytkownicy – czyli mieszkańcy powiatu szydłowieckiego – uważają, że Szydłowiec znany jest w Polsce jedynie z tej niechlubnej statystyki. Prawie ¾ ankietowanych którzy brali głos zadeklarowało, że Szydłowiec słynie na całą Polskę z bezrobocia. Piaskowiec, zabytki szydłowieckie czy historia Żydów szydłowieckich to zagadnienia, które według naszych ankietowanych nie są kojarzone z Szydłowcem.

Szczegółowe wyniki ankiety:

Z czego jest najbardziej znany Szydłowiec w Polsce?

  • Zabytków – Zamek, Ratusz  (10 %)
  • Historii Żydów Szydłowieckich (1%)
  • Piaskowca (15%)
  • Rekordowego Bezrobocia (70%)
  • Inne (5%)

W ankiecie udział wzięło 82 użytkowników

Wyniki ankiety nie są zaskakujące. Wydaje się, że w tej materii nie wiele zmieniło się ostatnimi czasy, a obecne działania rządu, władz lokalnych, czy koniunktura w gospodarce polskiej i unijnej nie napawa do optymizmu. Celem prezentacji wyników ankiety nie jest jednak rozpisywanie się na tematy dotyczące bezrobocia w naszym powiecie. Wyniki ankiety skłoniły mnie raczej do kilku przemyśleń odnośnie przeprowadzanego remontu Zamku. Mianowicie, czy remont zamku może okazać się jednym z czynników, który pozwoli zmienić powyższy obraz i Szydłowiec przestanie być wreszcie tylko i wyłącznie kojarzony z wysoką stopą bezrobocia, ale również ze swoim dziedzictwem kulturalnym?

Czytając informacje na tematy inwestycji na serwisie informacyjnym miasta i gminy Szydłowiec wszystko zapowiada się bardzo atrakcyjnie, wystarczy tylko ‘przyklasnąć’ całej inicjatywie.

Szydłowiecki zamek zostanie gruntownie wyremontowany. Wykonana będzie elewacja zamku z reprezentacyjnymi schodami od strony wschodniej, wieżą bramną, murem kurtynowym, loggiami i galeriami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dziedziniec zamku otrzyma nową nawierzchnię i odwodnienie. Uzupełnione zostanie poszycie dachowe oraz wymienione okna. Gruntownemu remontowi i pracom konserwatorskim poddane będzie wnętrze. Wymienione zostaną instalacje wewnętrzne, łącznie z ułatwieniami komunikacyjnymi dla niepełnosprawnych, w tym windą. Zrewitalizowane będzie także najbliższe i dalsze otoczenie zamku. Zostanie uporządkowana wyspa zamkowa i Park Radziwiłłowski. Powstanie nowe ogrodzenie od strony ulicy gen. Sowińskiego, ułożone zostaną nowe alejki, nasadzone krzewy ozdobne i drzewa, od strony ulicy Ogrodowej powstanie plac zabaw dla dzieci. Cały teren otrzyma stylowe oświetlenie.

Prawdopodobnie wszyscy zgodzą się z opinią, że taka inwestycja jest nam potrzebna – zarówno mieszkańcom powiatu jaki i potencjalnym turystom, którzy być może wreszcie zaczną częściej pojawiać się w Szydłowcu. Kto wie, czy poprzez właśnie takie inwestycje nie uda się zatrzeć wizerunku Szydłowca jako miejsca kojarzonego jedynie z bezrobociem? Wyrażam głęboką nadzieję, że wkrótce Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów stanie się atrakcją turystyczną wartą odwiedzenia nie tylko dla krajowych turystów, ale również dla obcokrajowców podróżujących na trasie Kraków – Warszawa (oczywiście tych mobilnych).

Jak zwykle w takich sytuacjach jest i ‘drugie dno’. Z jednej strony cieszę się z tego przedsięwzięcia, z drugiej strony obok pustych frazesów informacyjnych zamieszczonych na stronie informacyjne Gminy Szydłowiec ciężko dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bardzo kosztownej inwestycji. Rodzi się natomiast wiele pytań na które wszyscy mieszkańcy Szydłowca, jak i powiatu szydłowieckiego, powinni otrzymać rzetelne odpowiedzi.

Zacznijmy od pierwszego podstawowego pytania jakim jest dodatkowe zadłużenie Szydłowca, a o którym nie wszyscy mieszkańcy mają świadomość. Projekt jest współfinansowany ze środków UE – chwała za to urzędnikom miejscowym, że potrafili wykorzystać fundusze unijne, aby zrealizować coś dla naszej społeczności lokalnej. Jednak jak to bywa w projektach dofinansowanych przez Brukselę, sporą część inwestycji pochłania wkład własny. Właśnie ta kwestia nurtuje mnie najbardziej – w jaki sposób władze zamierzają pokrywać koszty realizacji tej inwestycji. Zadłużenie Szydłowca jest już obecnie bardzo duże. Dlatego warto zadać pytanie czy inwestycja ta nie nadwyręży dodatkowo budżetu gminy i doprowadzi do jeszcze większego zadłużenia (sic!) ? Czy remont zamku będzie tylko ‘trwałym wizerunkiem’ gospodarności obecnego Burmistrza Szydłowca, ale za którym kryje się kolejny ogromny wydatek, który dodatkowo zadłuży miasto i przyczyni się do nomen omen zwiększonego bezrobocia w Szydłowcu?

Może jednak władze Szydłowca podeszły do tej inwestycji przyszłościowo i pragmatycznie? Czy władze miasta zaplanowały w jaki sposób wykorzystać potencjał turystyczny zamku i wypromować miasto dzięki tej inwestycji? Być może wkrótce dowiemy się o długoterminowych aspektach przedsięwzięcia – prognozowanej zwiększonej liczby turystów odwiedzających Szydłowiec, co z kolei przyczyni się do zwiększenia wpływów dla budżetu gminy, bądź powstania nowych miejsc pracy? Przecież każda inwestycja zakłada długoterminowe plany i zwrot z zainwestowanych pieniędzy. Jak to wygląda w przypadku remontu zamku? Może plany długoterminowe kryją jakieś inne dodatkowe korzyści dla miasta Szydłowiec o których nie wiemy?

Czy za kilka lat – gdy założymy, że po raz kolejny ekipy telewizyjne odwiedzą Szydłowiec i przygotują reportaż z najnowszej inwestycji w postaci pięknie wyremontowanego zamku – tematem przewodnim po raz kolejny nie okażą się kwestie bezrobocia, bądź różnych patologii politycznych które miały miejsce podczas inwestycji i nieprzemyślanych działań władz lokalnych? Oby nie. Mam nadzieję, że artykuł ten stanie się przyczynkiem do dalszego rozważań na temat inwestycji, a od władz miasta otrzymamy dodatkowe informacje na temat remontu zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Niejeden mieszkaniec naszego powiatu z chęcią dowiedziałby się więcej na temat tej inwestycji w ujęciu długoterminowym. Osobiście skieruję zapytanie do władz miasta i mam nadzieję, że wkrótce na łamach naszego portalu otrzymamy odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące inwestycji. Zachęcam do śledzenia nowego wątku na łamach Portalu Szydłowieckiego i aktywnego komentowania zamieszczanych informacji.

Zachęcamy również do przesyłania propozycji ankiet, które dotyczą naszego regionu i które waszym zdaniem powinny zostać przeprowadzone na łamach Portalu Szydłowieckiego. Wszelkie propozycje prosimy zgłaszać na adres redakcja@portalszydłowiecki.pl

Autro zdjęcia: © Rido – Fotolia.com