2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Szydłowianie wiedzą, że warto pomagać! KREW RATUJE ŻYCIE!

by Marek Sokołowski on Sierpień 19, 2013

Po raz kolejny, 22 sierpnia w godz. 9:00- 15:00, na szydłowieckim rynku odbędzie się zbiórka krwi. Tym razem nasze miasto odwiedzi ambulans Fundacji Rolanda McDonalda. Działa on w ramach kampanii społecznej „Twoja krew – Moje życie”. Jak mówią: „Latem, kiedy rezerwy krwi maleją, ambulans zmienia się w stację krwiodawstwa, pomagając w zbiórce krwi.

O tym, że warto i trzeba oddawać krew przekonywali już nie raz mieszkańcy naszej gminy, którzy zawsze licznie wyczekują w długich kolejkach na moment wejścia do ambulansu. Podczas jednej z rozmów przy zbiórce zapytaliśmy wiceprezesa Stowarzyszenia Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej Jerzego Gawora, co motywuje go do takich działań. Odpowiedział krótko: Oddaję krew już od wielu lat. Staram się zawsze pamiętać o ludziach, którzy jej potrzebują. Cieszy mnie to, że w ten sposób mogę im pomóc.

Dla chętnych, którzy chcieliby po raz pierwszy wziąć udział w tak ważnej akcji, przypominamy: Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i cieszy się dobrym zdrowiem. Zgłaszając się do oddania krwi trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy natomiast powstrzymać się m.in. od spożywania alkoholu i zażywania niektórych leków.

Tym razem dzięki pozyskanym sponsorom, w drodze losowania można wygrać rower. Oprócz tego każdy oddający krew otrzyma miły upominek. Organizatorami akcji są Burmistrz Szydłowca, Stowarzyszenie Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej i Fundacja Ronalda McDonalda.