2022-12-07

Imieniny:

Sztukateria – najlepszy sposób na eleganckie wnętrze!

by Damian Ziółkowski on Maj 28, 2019

Szukasz niebanalnych pomysłów na urządzenie domu bądź mieszkania? Zależy Ci na eleganckich wykończeniach elewacji? Wypróbuj sztukaterię wykonaną ze styropianu bądź styroduru i ciesz się niepowtarzalną aranżacją wnętrza bądź fasady!

Czym jest sztukateria?

Sztukateria, której bogatą ofertę znaleźć można na stronie internetowej producenta Prestige Molding, to ozdobne elementy wykorzystywane do dekorowania m.in. przestrzeni mieszkalnych. Tego rodzaju zdobienia mają długą historię – sztukaterie pojawiały się we wnętrzach i na elewacjach klasycznych budynków pochodzących z czasów starożytnych, szczególne uznanie zdobywając w pełnych przepychu epokach renesansu i baroku. Dziś odzyskują dawną popularność – osoby urządzające domy bądź mieszkania ochoczo korzystają z ozdobnych listew, gzymsów i wsporników.

Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji sztukaterii?

Niegdyś głównym budulcem dla tego typu ozdób był gips. To materiał, który najczęściej wykorzystuje się w tworzeniu elementów zdobniczych starych dworków czy kamienic. Gipsowa sztukateria jest jednak bardzo krucha, co z biegiem czasu znacząco odbija się na jej wyglądzie. Przez swoją wagę wymaga także specjalistycznego montażu. Z tego powodu współcześnie coraz częściej wykorzystuje się lżejsze materiały, co umożliwia ich samodzielne malowanie oraz bezproblemowe umieszczenie na wybranej ścianie. Wystarczy bowiem odrobina kleju i montaż załatwiony! O jakie materiały chodzi?

Styropian

Sztukateria wykonana ze styropianu jest niedroga, lekka i łatwa w montażu. Do tego świetnie imituje swoje gipsowe odpowiedniki, nadając ścianom budynków niepowtarzalny retro charakter.
Styropianowe ozdoby producenta Prestige Modling wykonywane są z bardzo twardego styropianu EPS 200, który dodatkowo pokrywany jest warstwą specjalnej mieszanki kleju i związków chemicznych. Dzięki temu sztukateria jest całkowicie odporna na wpływ warunków atmosferycznych i może być stosowana do zdobienia każdej elewacji zewnętrznej.

Styrodur XPS

Innym materiałem wykorzystywanym w produkcji współczesnych elementów sztukateryjnych jest styrodur XPS, czyli polistyren ekstrudowany. To materiał budowlany o gładkiej powierzchni, który dodatkowo nie wpływa negatywnie na środowisko – w całości poddaje się bowiem recyklingowi. W ofercie Prestige Modling znaleźć można m.in. ozdobne listwy karniszowe wykonane właśnie ze styroduru.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na prestige-molding.eu!