2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Szkolna Akademia Przedsiębiorczości- po raz czwarty.

by Marek Sokołowski on Październik 8, 2014

Inauguracja czwartej edycji Szkolnej Akademii Przedsiębiorczości, odbyła się 3 października 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Krogulczy Suchej.  SzAP to program zajęć pozalekcyjnych obejmujący uczniów klasy I, II i III, który ma na celu rozwój ich osobowości, kreatywności i aktywności w dziedzinie społecznej, kulturalnej i gospodarczej.

Uroczystość rozpoczęła Wanda Pysiak – dyrektor szkoły, która powitała szanownych gości, a wśród nich: dr Anetę Oborny – dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Elżbietę Szymańską – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu, Joannę Strzelecką – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, dr Kingę Janicką – nauczycielkę Zespołu Szkół Specjalnych w Szydłowcu,  Ewę Porzyczka – nauczycielkę Szkoły Specjalnej w Radomiu, Anetę Kalita – właścicielkę Językowego Punktu Przedszkolnego „Kacperek” z Woli Lipienieckiej Dużej, Karola Kopyckiego – dyrektora ZSO im. Henryka Sienkiewicza, Katarzynę Zedel – pracownika Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Arkadiusza Matyszczaka – muzyka, perkusisty zespołu   „Deniverse” oraz uczniów i rodziców.

Roman Woźniak prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Krogulcza Sucha i Krogulcza Mokra, przedstawił założenia programu na rok szkolny 2014/2015 pod hasłem „Świecie nasz – oto my!”, które nawiązuje do ubiegłorocznego hasła „Czeka na nas świat”.

W tym roku tematyka zajęć będzie się składać z 3 części:

  1. „Świecie nasz – oto my” – zajęcia dotyczące      poznawania siebie, rodziny, środowiska i najbliższej okolicy.
  2. „Ja dla innych” – część obejmująca      działalność gromady zuchowej.
  3. „Człowiek i muzyka” – nauka gry na      perkusji, lekcje muzykoterapii i nauka tańca.

Cykl zajęć w szkole w okresie wiosennym zakończą 2 lub 3 wyjazdy studyjne.

Wykład inauguracyjny pt. „Człowiek i muzyka” wygłosiła dr A. Oborny, przedstawiając i opisując ogromny wpływ muzyki na życie człowieka na przestrzeni wieków.

Po zakończeniu referatu wręczyła żakom ich pierwsze indeksy.

Interesującym punktem w programie uroczystości były krótkie warsztaty muzyczne dla uczniów prowadzone przez K. Zedel, która zapoznała ich z dawnymi instrumentami (mazankami, skrzypcami, bębenkami) i zademonstrowała sposób grania oraz zachęciła uczniów do wspólnego muzykowania.

„Gwoździem” programu okazał się pokaz gry na perkusji zaprezentowany  przez A. Matyszczaka. Występ perkusisty przypadł do gustu wszystkim zebranym, a w szczególności uczniom. Każdy z uczniów zagrał z „Mistrzem” na tym wspaniałym instrumencie.

Uroczystszość inauguracyjną zakończyły przemówienia okolicznościowe gości –  E. Szymańskiej, J. Strzeleckiej i K. Kopyckiego. Z przemówień tych płynęły słowa wsparcia, podziwu i sympatii do Naszej Szkoły.

Dodajmy, że wyeksponowanie muzyki w tegorocznej edycji SzAP jest związane z przygotowaniami braci szkolnej do opracowania i przyjęcia hymnu szkoły.