2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Szkoda mieszkańców. Od lat żyją w stresie i frustracji

by Marek Sokołowski on Wrzesień 26, 2016

26-500 Szydłowiec ul. Kolejowa 3

W bardzo trudnej sytuacji są mieszkańcy szydłowieckiego bloku przy ul Kolejowej 3. Od 10 lat zmagają się z biurokracją i odsyłani są to tu to tam i mamieni obietnicami. Przy tym nikt nie remontuje ich budynku a płacili Kolei przez te lata bardzo wysokie czynsze. Teraz zakładają Wspólnotę Mieszkaniową, ale z tym mają problem. Wszystko przez niejasny stan własności ich mieszkań. To Starosta Włodzimierz Górlicki w imieniu Wojewody na terenie powiatu zarządza nieruchomościami, których właścicielem jest Skarb Państwa. Mieszkańcy więc do niego kierują swe postulaty i tak urzędniczo-prawnicza karuzela kręci się od 2007. Mieszkańcy są od tego czasu łudzeni kolejnymi i obietnicami, aż przykro stwierdzić, że w tym czasie w ich sytuacji niewiele zmieniło się na lepsze.

Przed kilkoma dniami kolejne takie spotkanie odbyło się u starosty szydłowieckiego. Mieszkańcy mieli znów nadzieję, że  Starostwo – reprezentant Skarbu Państwa, umożliwi im przejęcie gruntu na którym stoi blok i rozwiążą się ich problemy. Padły znów propozycje i obietnice. Starosta Włodzimierz Górlicki oraz Tadeusz Szewczak, naczelnik Wydziału geodezji, kartografii, katastru, gospodarki nieruchomościami, informowali że w ich przekonaniu wskazali, że rozwiązaniem byłaby zgoda Wojewody Mazowieckiego na nieodpłatne przekazanie lokali w najem na czas nieokreślony i ustanowienie dla mieszkańców prawa pierwokupu po preferencyjnych cenach. Apelowali do lokatorów, aby przekazali do Starostwa dokumenty, na podstawie których korzystają z mieszkań po Skalbudzie.  Starostwo miało zawrzeć już porozumienie z Gminą Szydłowiec ima zamiar nabyć od Gminy działkę, która umożliwi lokatorom bloku dostęp do drogi publicznej. Sprawę komplikuje jednak fakt, że użytkownikiem wieczystym części gruntu oraz współwłaścicielem budynku są  Polskie Koleje Państwowe, niezbyt zainteresowane czymkolwiek po za pobieraniem czynszu od mieszkańców bloku. Mieszkańcy posiadają akty notarialne na mieszkania, nie mają jednak własności gruntu, takie to „akty” kilkanaście lat temu otrzymali od syndyka Skalbudu, w pełni prawa powołać Wspólnoty Mieszkaniowej. Dawne kamieniołomy to ta firma, która przed laty, miała wybudować ten blok mieszkalny dla swych pracowników i pracowników PKP.  Przedstawiciele Skarbu Państwa podważają jednak te dokumenty. Tak na 100% nawet nie wiadomo, kto blok wybudował. W tej sprawie panuje nadal więc ogromny galimatias.

Cierpią na tym mieszkańcy, mieszkający w zaniedbanym pozbawionym instalacji gazowej, nieremontowanym od lat budynku. Pozbawieni od lat nawet prawnego dojścia do swych lokum., za to łudzeni obietnicami załatwienia tej wstydliwej sprawy. Ostatnio tematem ponoć zainteresowała się Telewizja Polska a konkretnie TVP Info. Będziemy więc mieli kolejną, tym razem medialną odsłonę tego konfliktu, dramatu i cierpienia ludzi, którzy chcieliby normalnie żyć i mieszkać w „swoim” domu.

-> MATERIAŁ TVP INFO z DNIA 29.09.16r <-