2019-04-25

Imieniny: Filipa i Pauliny

Dni Kultury Żydowskiej, po raz siódmy w Szydłowcu

by pa pa on Maj 27, 2013

W dniach 25-26 maja odbył się VII Dzień Kultury Żydowskiej, „MAZEL TOW”. Impreza była okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji, muzyki i sztuki kulinarnej. Przy tej okazji można było po raz ostatni w takiej scenerii odwiedzić salę kinową i Zamek, który czekają duże zmiany w związku z pracami budowlanymi i częściową  zmianą jego funkcji użytkowych.

W programie w niedzielny wieczór zaprezentowano spektakl poetycko-muzyczny, „Co nam zostało z tamtych lat…” według scenariusza i w reżyserii Sławy Lorenc-Hanusz. Warto dodać że Pani Sława była inicjatorka obchodów i cały czas jest duszą całego przedsięwzięcia. Młodzi artyści z Teatru Poezji „U Radziwiłła”, zaprezentowali dla szydłowieckiej publiczności, piękne oparte na poezji i muzyce żydowskiej widowisko. Obejrzało go blisko 100 osób. Wielkie uznanie szczególnie dla śpiewających utalentowanych szydłowieckich młodych artystów.

W restauracji Hacjenda w czasie warsztatów warsztaty kulinarnych, dzieci i dorośli mogli zapoznać się z przygotowaniem potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej. Wieczorem na salach zamkowych odbyła się degustacja potraw, tradycyjnej kuchni żydowskiej. W Hacjendzie odbyła się też dancing przy muzyce z okresu międzywojennego „Lata 20 – Lata 30″. Koncert zespołu klezmerskiego „DI KUZINE”w szydłowieckim Zamku zakończył 7 obchody Dnia Kultury Żydowskiej w Szydłowcu. Organizowane od siedmiu lat dni kultury „Mazel Tow”, czyli  Szczęście, pozwalają przybliżyć szczególnie młodzieży, wielowiekowe tradycje szydłowieckich Żydów, a tym samym lepiej poznać ówczesną rzeczywistość i kulturę swego miasta i Polski.