2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Szachowy kompozytor

by Marek Sokołowski on Lipiec 27, 2015

Marian Frąk, przy szachownicy -Memoriał Aleksandrowicza Szydłowiec 2015r

Marian Frąk z Szydłowca, należy do nielicznej grupy polskich kompozytorów szachowych. Kompozycja szachowa polega ona na układaniu zadań szachowych o oryginalnych ideach. Tą dziedziną sztuki szachowej Prezes Szydłowieckiego Klubu Szachowego, zainteresował się w 1992 r. i od tej pory opublikował w Polsce i zagranicą ok. 130 zadań szachowych. Niektóre z nich otrzymały nagrody  i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych. Aktualnie kilkanaście kompozycji Mariana Frąka uczestniczy w konkursach. Ich rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec 2015 r. i w pierwszym kwartale 2016 r.

Do tej pory szydłowiecki szachista – kompozytor wypełnił praktycznie normę klasyfikacyjną na I kategorie szachową w kompozycji, a niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości może otrzymać tytuł kandydata na mistrza krajowego w kompozycji szachowej, który przyznaje PZSz. Wymieniony jest czynnym zawodnikiem w grze bezpośredniej, gdzie posiada II kategorię szachową krajową i ranking międzynarodowy o sile- ELO 1597.

Marianowi Frąkowi marzy się doczekanie w Szydłowcu młodych zdolnych szachistów, zarówno w grze bezpośredniej, jak też w kompozycji szachowej, co jest jeszcze trudniejsze od gry. Od 2010 r. prowadzi on klub szachowy „Wieża” Szydłowiec, w którym wystąpiło w ostatnich latach ponad 30 szachistów o różnej sile gry, z których prawie wszyscy posiadają krajowy ranking- od IV do II kategorii (najniższą jest V-ta ), a trzech z nich posiada dość wysoki ranking międzynarodowy. Żaden z naszych szachistów, oprócz Frąka, nie układa jednak zadań szachowych. Cała nadzieja w młodzieży, którą planuje się bardziej zainteresować szachami.

Informacje przekazał: Michał Kojara- Sekretarz Klubu „Wieża” Szydłowiec