2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Szachowe mistrzostwa powiatu szydłowieckiego

by Marek Sokołowski on Październik 15, 2014

Jubileuszowe V Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego w Szachach, rozegrano w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w sobotę i niedzielę 11-12 października. Rozgrywano 7 rund z czasem 1 godzina na zawodnika / na partię. W turnieju wystąpiło 22 zawodników : 11 seniorów 11 juniorów. Szachiści reprezentowali miasto i gminę Szydłowiec oraz gminy Orońsko i Chlewiska. Z pozostałych gmin powiatu zabrakło zawodników. Jeden z grających pochodził z spoza powiatu, miał prawo do gry jako pracujący na terenie Szydłowca.

Poziom sportowy zawodów był wysoki, zmagania na szachownicach przyniosły wiele emocji. Tytuł Mistrza Powiatu już na jedną rundę przed końcem zapewnił sobie Dariusz Żurek z Woli Zagrodniej, gm. Chlewiska (najlepszy aktualnie szydłowiecki zawodnik). Szachista ten zdobył tytuł mistrza po raz trzeci!. Na drugim miejscu uplasował się Wojciech Bednarczyk z Szydłowca, a na trzecim Jerzy Kucfir, również z Szydłowca. Najlepszy z juniorów Cezary Żak z Sadku, gm. Szydłowiec zajął 6 miejsce w turnieju i otrzymał tytuł Mistrza Juniorów Powiatu. W kategorii juniorów do lat 13 (szkoły podstawowe) zwyciężyła Karolina Żak z Sadku, która wygrała też w kategorii kobiet, uzyskując tytuł Mistrzyni Powiatu. Po zawodach sędzia turnieju wystąpił z wnioskiem do władz Polskiego Związku Szachowego o nadanie następujących kategorii szachowych zawodnikom Mistrzostw:

Stanisław Pawilkowski– IV kat.
Karolina Żak– IV kat.
Dawid Ślizak– V kat.
Wiktor Woźniak– V kat.

Zwycięzców nagrodzono pucharami, nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, które ufundowały samorządy: Powiat Szydłowiecki, Gminy Szydłowiec, Orońsko i Chlewiska oraz klub szachowy „Wieża” Szydłowiec. Fundatorami nagród były też szydłowieckie hurtownie spożywcze „WIA” i „ROMA”, hurtownia papiernicza „WUJEK” i huta szkła w Woli Korzeniowej oraz radny Marek Plewa i Marian Frąk – prezes „Wieży”. Napoje dla zawodników ofiarowała wytwórnia wód „DAN” w Szydłowcu.

Jubileuszowe Mistrzostwa otwierał uroczyście Starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki. W ich zakończeniu uczestniczyli: starosta W. Górlicki, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski, burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, wójt Chlewisk Krzysztof Adamczyk, radni powiatowi: Krystyna Adamczyk i Artur Ludew oraz kierownik Wydziału Sportu Szydłowieckiego Centrum Kultury i sportu Marek Zdziech. Podczas zakończenia podsumowano rozwój sportu szachowego w regionie szydłowieckim. Marian Frąk powiedział, że są na tym polu znaczące osiągnięcia i wyraził nadzieje na dalszy rozwój.

Zawody sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia, a kierownikiem turnieju był Marian Frąk. Organizatorem mistzostw był Powiat Szydłowiecki, a współorganizatorem Stowarzyszenie Klub Szachowy „Wieża” Szydłowiec.

V Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego w Szachach- 2014.

KLASYFIKACJA  GENERALNA (Pierwsza 10-tka).

1.Dariusz Żurek (Wola Zagrodnia, gm. Chlewiska)- 6,5 pkt.
2.Wojciech Bednarczyk (Szydłowiec)- 5 pkt.
3.Jerzy Kucfir (Szydłowiec)- 5 pkt.
4.Jerzy Ziętkowski (Szydłowiec)- 4,5 pkt.
5.Marian Frąk (Szydłowiec)- 4,5 pkt.
6.Cezary Żak  (Sadek)- 4,5 pkt.
7.Leon Misiak (Szydłowiec)- 4 pkt.
8.Tadeusz Ryszewski (Zdziechów)- 4 pkt.
9.Franciszek Klusek (Sadek)- 4 pkt.
10. Rafał Nojek (Szydłowiec)- 4 pkt.
(startowało łącznie 22 zawodników)

KLASYFIKACJA JUNIORÓW

1. Cezary Żak (Sadek)- 4,5 pkt.
2.Rafał Nojek (Szydłowiec)- 4 pkt.
3. Karolina Żak (Sadek)- 4 pkt.
(Klasyfikowano łącznie 11 juniorów)

KLASYFIKACJA JUNIORÓW DO LAT 13 (szkoły podstawowe)

1. Karolina Żak (Sadek)- 4 pkt.
2.Dominik Kulik (Szydłowiec)- 3 pkt.
3.Dawid Ślizak (Bąków, gm. Orońsko)- 3 pkt.
(startowało łącznie 6 juniorów)

KLASYFIKACJA KOBIET

1.Karolina Żak (Sadek)- 4 pkt.
2.Weronika Żak (Sadek)- 2,5 pkt.
3.Katarzyna Dąbrowska(Orońsko)- 0 pkt.
(startowały 3 zawodniczki

Nagrody dodatkowe otrzymali najlepsi w turnieju zawodnicy z poszczególnych gmin: Gmina Szydłowiec W. Bednarczyk, Gmina Chlewiska D. Żurek, Gmina Orońsko D. Ślizak oraz najmłodszy zawodnik Janek Dąbrowski ( 7 lat) z Orońska i najstarszy- Franciszek Klusek ( 79 lat) z Sadku. Z okazji jubileuszu V-lecia Mistrzostw rozlosowano dwa obrazy olejne Leszka Jankowskiego przedstawiające zabytki Szydłowca ( zamek i ratusz), które otrzymali : Jerzy Ziętkowski i Karolina Żak. Obrazy te ufundował Marian Frąk prezes „WIEŻY”.

Mistrzostwa były prawdziwym, dobrze zorganizowanym świętem szydłowieckich szachów. Szkoda tylko że nie mogli w nich uczestniczyć wszyscy nasi szachiści. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do ich przeprowadzenia. W sposób szczególny dziękują pani Agnieszce Niziołek ze Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Niech żyje Król szachowy!

Informację przesłał Michał Kojara