2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Świętujemy uroczystość Wszystkich Świętych

by Marek Sokołowski on Listopad 1, 2016

Niebo jest nagrodą i uwiecznieniem wszelkich trudów człowieka poniesionych w ciągu życia. Dziś 1 listopada Kościół obchodzi doroczną Uroczystość Wszystkich Świętych, w której to czci tych wszystkich ludzi, którzy osiągnęli wieczny cel   – zbawienie, które jest obdarowaniem ich przez Boga trwałym i wiecznym szczęściem. Święci to przyjaciele Boga, którzy cieszą się Jego chwałą.

 W polskiej kulturze dzień ten ma wymiar zadumy, refleksji nad przemijaniem i cichej radości z nadziei osiągnięcia najwyższego dobra  a także modlitwy za tych, którzy zakończyli ziemską wędrówkę. Rodzinny charakter uroczystości podkreślają odwiedziny grobów bliskich osób oraz spotkania z tymi, z którymi tworzymy wspólnotę związaną więzami pokrewieństwa, kultury i wiary zakorzenionej w przebaczającej miłości Chrystusa Zbawcy.

Być człowiekiem to żyć z innymi ludźmi, tworzyć wspólnotę, czyli współdzielić życie. Tak jest i ze wspólnotą zbawionych, oni radują się w niebie, a będąc dla siebie nawzajem braćmi, my tworzymy z nimi także większą wspólnotę Kościoła. My tutaj jeszcze „pielgrzymi tej ziemi”, oni zaś już w tajemnicy Świętych Obcowania.

Korzystając z tego świątecznego czasu, poszerzonego o dzień Zaduszny. Zatrzymajmy się na chwilę, aby nadać naszemu przemijaniu sens, aby przybliżyć sobie prawdę o ludzkim przeznaczeniu i o tej eschatologicznej wspólnocie, którą tworzą Wszyscy Święci a do której Bóg szczególnie powołuje, zaprasza, każdego ochrzczonego człowieka.  Kotechizm KK poucza nas, że tak jak Bóg przez swojego Ducha jest sprawcą zmartychwstania Jezusa Chrustusa, tak też sprawi, że i my także zmartwychwstaniemy. Jesteśmy bowiem dziećmi Bożymi, jeśli idziemy za Jezusem, który nas od śmierci wiecznej wyzwolił, umierając za nas na krzyżu. On jest źródlem życia i wolności,