2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Świętowanie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej

by Marek Sokołowski on Sierpień 15, 2014

W Polsce trwają obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Świętowanie zwycięstwa Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej jest okazją do refleksji, nad dziedzictwem dziejów, nad tym co znaczy dzisiaj być Polakiem i co wymaga od nas rozumna troska o Ojczyznę.

W Szydłowcu miejskie uroczystości rozpoczną się od zbiórki pocztów sztandarowych i delegacji na Rynku Wielkim. O godz. 10.30  w farze św. Zygmunta koncelebrowana będzie Msza święta w intencji   Ojczyzny i jej obrońców. Następnie przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie o 11.45 zostanie wygłoszone przemówienie i delegacje złoża wiązanki kwiatów.O godz. 12.15  Miejska Orkiestra Dęta wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych.

W Ossowie na polu bitwy 15 sierpnia uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 modlitwą przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki, bohaterskiego kapelana Wojska Polskiego, który zginął na polu walki udzielając żołnierzowi ostatniego namaszczenia. W tym roku zostanie tam odsłonięta tablica poświęcona „Pamięci Polskich Oficerów walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 r. zamordowanych przez Rosjan w 1940 r.”. Następnie na ‚Polanie Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem’ zostaną odsłonięte popiersia gen. Andrzeja Błasika i popiersia arcybiskupa prawosławnego Mirona Chodakowskiego.

W Radzyminie centralne uroczystości Bitwy Warszawskiej odbędą się 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy 1920 roku. Mszy św. z udziałem władz państwowych, samorządowych i Wojska Polskiego będzie przewodniczył bp pomocniczy Marek Solarczyk.