2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Świętokrzyskie jubileusze

by Marek Sokołowski on Styczeń 1, 2016

Świętokrzyska Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Trójcy Świętej. Fot. Marek Sokołowski

Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego Górach Świętokrzyskich, miało mieć swe początki już w 1006 roku. Wtedy według Kronik Jana Długosza miało powstać tu opactwo benedyktyńskie. Najstarsze polskie sanktuarium, lata świetności miało za czasów Piastów i Jagiellonów. Od roku 1936 gospodarzami na Świętym Krzyżu, są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W maju świętować będą 80-lecie swej pracy duszpasterskiej w tym miejscu.        

Dzięki upartej pracy i modlitwie Oblatów, po latach upokorzenia i wykorzystywaniu miejsca na cele nie związane z jego przeznaczeniem i tradycją. Na co miały wpływ zabory i wojny, świętokrzyskie sanktuarium powraca do roli ważnego ośrodka pielgrzymkowego Ziemi Świętokrzyskiej.  Świętokrzyskie sanktuarium odwiedza około trzystu tysięcy osób rocznie. Dziś w pierwszym dniu stycznia, kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, na Świętym Krzyżu były tłumy pielgrzymów.

Ojcowie Oblaci są wytrwałymi przewodnikami turystycznymi dla zwiedzających i duchowymi dla pielgrzymów. Dzięki ich staraniom udało się odbudować w 2014 roku, klasztorną wieżę, zniszczoną przez Austriaków podczas pierwszej wojny światowej. W tym roku na Świętym Krzyżu obchodzone będą trzy jubileusze: 1050 lecie Chrztu Polski, 200 lecie powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów NMP i 80 lecie ich pracy w tym miejscu. Warto w tym roku odwiedzić to niezwykłe miejsce i życzyć mu powrotu do dawnej świetności i znaczenia religijnego i kulturowego.

Źródło: domnaskale.net.pl