2019-06-17

Imieniny: Kamila i Szymona

Święto wszystkich świętych

by Marek Sokołowski on Październik 31, 2013

W polską tradycję głęboko wpisana jest uroczystość obchodzona 1 listopada, której sens można porównać do dożynek.  Błogosławieni i wszyscy zbawieni to owoc, który wyrasta na śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. To owoc końcowego żniwa, wtedy to gospodarz każe ”pszenicę zwieźć do spichlerza”. W dniu Wszystkich Świętych czcimy tych ludzi, którzy po trudach swego życia, przeszli bramę śmierci i osiągnęli pełnię życia, w wolności i chwale dzieci Bożych.

 Z krzyża Chrystusowego święci czerpali siłę i moc do godnego życia i otrzymali już nagrodę zbawienia. Uroczystość Wszystkich Świętych jest więc bardzo radosnym dniem dla chrześcijan. W ciągu roku prawie każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Liczba tych nieznanych świętych, jest jednak znacznie większa. Wiele osób doszło bowiem do świętości w zupełnym ukryciu.

1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Dzień Wszystkich Świętych przypomina o powszechnym powołaniu do świętości.

Dla każdego człowieka życie, to zadanie budowania gmachu dojrzałej osobowości. Budowla ta wymaga rozbudowy, napraw i konserwacji. W trakcie tego budowania możemy czerpać wzór z heroizmu licznych bohaterów, których corocznie Kościół wspomina z dumą.

Początki tej uroczystości są bardzo odległe w czasie i sięgają IV wieku, wtedy to już obchodzono święto męczenników. Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona w dniu 1 listopada, „przywędrowała” na kontynent europejski w VIII wieku z Irlandii i Anglii.