2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Świetlica Nazaret przyjaznym miejscem dla dzieci.

by Bartosz Kaluga on Maj 22, 2013

Kiedy dziecko wychodzi ze szkoły niekiedy pojawia się problem, jak zorganizować mu czas wolny gdy rodzice są w pracy, a dziadkowie mieszkają daleko lub nie są zbyt dyspozycyjni. Najbardziej niekorzystnym dla dziecka rozwiązaniem byłby samotny pobyt w domu. Zazwyczaj w takich przypadkach nasza pociecha spędzi czas przed komputerem lub telewizorem. Takie spędzanie wolnego czasu nie dostarcza dziecku niczego konstruktywnego.

Miejscem, w którym dzieci mają zapewnioną opiekę, pomoc w odrabianiu lekcji, ofiarowaną miłość i zainteresowanie jest świetlica „Nazaret” funkcjonująca przy parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Dzieci mogą tu przyjść kiedy po prostu potrzebują zwykłej rozmowy, bliskości czy zabawy z rówieśnikami.

Świetlica Nazaret funkcjonuje od 11 lat. Założona została przez ks. Mirosława Kęskę. Później pieczę nad nią przejął ks. Mirosław Szczot. Obecnie świetlicą opiekuje się siostra Magdalena. Mogą uczęszczać do niej dzieci i młodzież w wieku do trzeciej klasy gimnazjum. Każdego dnia na świetlicy przebywa około 15-16 dzieci, a jeśli organizowane jest jakieś przedstawienie lub zabawa to gości w niej nawet około 40 dzieciaków.

Na świetlicy oprócz codziennych obowiązków takich jak opieka nad dziećmi, w tym także pomoc w odrabianiu lekcji, siostra Magdalena i wolontariusze organizują dla podopiecznych szereg edukacyjnych i rozwijających zabaw i gier. Ponadto dzieci uczą się podstawowych wartości chrześcijańskich, pomocy bliźniemu, współpracy ze sobą, ale także wykonywania podstawowych czynności domowych takich jak dbanie o czystość. Oprócz tego dzieci wspólnie z opiekunami gotują, pieką ciasta, dbają o ogród. Każdego dnia podopieczni świetlicy „Nazaret” otrzymują posiłek i słodki deser.

Zarówno siostra Magdalena, jak i my wolontariusze staramy się ofiarować tym dzieciom miłość, opiekę i zainteresowanie. Każdy człowiek potrzebuje miłości, a dziecko szczególnie. Są dzieci, którym brakuje bliskości i codziennej rozmowy i my właśnie staramy się im to ofiarować. Często zdarza się, że dzieci które po raz pierwszy przychodzą do świetlicy są skryte, zamknięte w sobie i odosobnione. Jednak po pół roku zmieniają się nie do poznania. Zaczynają rozmawiać zarówno z nami jak i rówieśnikami, bawić się, poprawiają swoje wyniki w nauce. Jest to dla nas ogromna satysfakcja. Cieszymy się i jesteśmy dumni, kiedy dziecko które na początku jest przestraszone i małomówne z czasem staje się wesołe i szczęśliwe. Jest to dla nas największa radość. To świadczy o sensie i wartości naszej pracy – powiedział Przemysław Żmuda, przedstawiciel i wolontariusz świetlicy.

W ramach zajęć na świetlicy dzieci wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze, do teatru, do kręgielni. W ferie zimowe świetlica jest otwarta, natomiast w wakacje wyjeżdżamy z dziećmi na kolonie nad morze lub w góry. Co roku bierzemy udział w Kiermaszu Wielkanocnym, na którym prezentujemy własnoręcznie wykonane przez dzieci prace, a zarobione pieniądze przeznaczamy na wspólne wyjazdy. Razem z dziećmi każdego roku organizujemy Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dzień Dziadka. W ubiegłym roku swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Szydłowca. Często gościmy także młodzież z LO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, która prezentuje nam teatrzyk i przedstawienia o różnej tematyce. Członkowie Koła Caritas chętnie pomagają nam w zorganizowaniu różnych zabaw i konkursów chociażby na dzień dziecka czy zabawy andrzejkowej – powiedziała siostra Magdalena.

Świetlica „Nazaret” to przyjazne miejsce dla dzieci, które znajdą tam miłość i zainteresowanie. Każdego dnia przychodzą do świetlicy wolontariusze, którzy chętnie pomagają w opiece nad dziećmi, wspólnie z nimi odrabiają lekcje, bawią się. Poświęcają im swój wolny czas co daje im ogromną satysfakcję.

J. Krogulec