2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych

by Bartosz Kaluga on Marzec 20, 2015

„Zabrałeś moje miejsce – zabierz moje kalectwo” – wspólne działania prewencyjno – edukacyjne młodzieży ponadgimnazjalnej i szydłowieckich policjantów.

W piątek 20 marca 2015 r.  w godzinach dopołudniowych szydłowieccy policjanci, wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szydłowcu prowadzili działania prewencyjno-edukacyjne w ramach Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych. Policjanci i młodzież we wspólnych patrolach sprawdzali miejsca wyznaczone dla parkowania pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również zwracali uwagę na nieprawidłowe parkowanie pojazdów, powodujące utrudnienia w ruchu drogowym. Kierujący pojazdami, którzy niewłaściwie zaparkowali swoje auto otrzymywali od policjantów pouczenie, a młodzież szkolna wręczała ulotki informacyjne „Parkuj poprawnie”. Podczas dzisiejszych działań co prawda nie ujawniono żadnych pojazdów, zaparkowanych niezgodnie z obowiązującymi przepisami w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych ale patrolując miasto ujawniono kilka przypadków parkowania pojazdów w sposób utrudniający płynny ruch na drodze.

Niestety na co dzień zdarzają się takie przypadki, gdzie osoby w pełni sprawne parkują swoje pojazdy na kopertach, wychodząc z założenia że nic się nie stało. Nie każdy pełnosprawny człowiek zdaje sobie sprawę, że zajęcie specjalnego miejsca parkingowego może być wielkim problemem dla osoby niepełnosprawnej ruchowo.

Nieprawidłowe parkowanie pojazdu powoduje że:

  • utrudniasz ruch pieszym na chodniku
  • utrudniasz ruch rowerzystom na ścieżce rowerowej
  • zasłaniasz znaki drogowe
  • utrudniasz lub tamujesz ruch na drodze
  • powodujesz realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • po prostu łamiesz przepisy ruchu drogowego
  • zajmujesz zbyt dużo miejsca , przez co inni nie mogą parkować.

Należy pamiętać, że za parkowanie pojazdem na miejscu dla osób niepełnosprawnych  przez osoby do tego nieuprawnione grozi mandat karny w wysokości  500 zł i 5 punktów karnych.

asp. szt. Dariusz Gawęda

Komenda Powiatowa Policji w Szydłowcu