2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Sumie w farze św. Zygmunta przewodniczył abp Depo

by Marek Sokołowski on Marzec 6, 2016

Abp Wacław Depo. Fara św. Zygmunta w Szydłowcu Fot. Agnieszka Kwaśniewska

Ksiądz arcybiskup Wacław Depo odwiedził rodzinne miasto i w samo południe 6 marca, przewodniczył koncelebrowanej mszy świętej w farze św. Zygmunta. Księdza Arcybiskupa powitał proboszcz ks. kan. Adam Radzimirski.

W kazaniu Metropolita podkreślił znaczenie Krzyża, na którym Bóg i grzech, miłość i miłosierdzie spotykają się ze sobą. Mówił – „Obrazem Boga jest Miłosierny Chrystus”. Nawiązując zaś do chrztu dzieci, powiedział „Prosząc o chrzest prosimy, nie tylko o życie wieczne. Prosząc o chrzest, prosimy o Boga.”

Arcybiskup Depo wskazał na zasadniczy element pokuty, mówiąc „Przyznanie się do grzechu jest  pierwszym krokiem do nawrócenia i do odzyskania życia Bożego. Uznanie we wnętrzu swego serca grzechu, prowadzi do uporządkowania życia. Na zakończenie wezwał wiernych do dziękczynienia Bogu za objawienie w tajemnicy własnego Syna, w którym przebacza nam nasze grzechy i daje nowe życie.

Ks. abp Wacław Depo w czasie liturgii eucharystycznej udzielił sakramentu chrztu świętego trójce dzieci z parafii szydłowieckiej. Metropolita częstochowski w czasie mszy świętej modlił się za swego zmarłego ojca Kazimierza Depo.

Arcybiskup Wacław Tomasz Depo od ponad czterech lat pełni urząd arcybiskupa i metropolity częstochowskiego. Pochodzi z naszego miasta, tutaj urodził się 27 września 1953 roku w rodzinie Leokadii i Kazimierza Depo. W Szydłowcu także uczył się w szkole podstawowej i w  Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza.