2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Strzelcy świętują 104 rocznicę powstania Związku Strzeleckiego

by Marek Sokołowski on Kwiecień 7, 2014

W Radomiu w ubiegłym tygodniu rozpoczęto Inaugurację 104. Rocznicy Powstania, a 20-stej po wojnie odnowienia Związku Strzeleckiego. Uroczystość odbyła się w Resursie Obywatelskiej ul. Malczewskiego 16. W obchodach udział wzięli: Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak, delegacja Starostwa Powiatowego w Radomiu, delegacja 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego i Straży Miejskiej w Radomiu, przedstawiciele wielu stowarzyszeń, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie radomskich szkół oraz bardzo liczni strzelcy.

Gości i strzelców powitał Komendanta Głównego ZS insp. ZS Roman Burek. Prezydent Miasta Radomia przekazała gratulacje Strzelcom Związku Strzeleckiego. Szczególnie gratulował wytrwałości w kultywowaniu tradycji historii. Po przemówieniu Prezydenta nastąpiła prezentacja Związku Strzeleckiego na przestrzeni wieków. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak działał Związek Strzelecki w latach 1910-1914, 1919-1939 oraz w czasach obecnych od 1994 r. Leszek Marcinkiewicz pierwszy Komendant Główny założonego Związku Strzeleckiego po wojnie przybliżył okres, w którym ponownie powstawał ZS, jakie były problemy i nadzieje. Następnie strzelcy zaprezentowali swoje umiejętności szkoleniowe; walki wręcz, obsługi broni oraz taktyki. Po prezentacjach został odczytany przez mjr Łukasza Baranowskiego list gratulacyjny od Dowódcy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr Adama Ziółkowskiego i przekazany na ręce Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego. Organizacja strzelecka ściśle współpracuję z 42 BLSz, w której odbywają się regularnie działania szkoleniowe.

Podczas obchodów nie zapomniano również o rocznicy śmierci naszego papieża ,,Wielkiego” Jana Pawła II, na jego cześć została odśpiewana pieśń ,,Barka”. Ostatnim punktem obchodów inauguracji był koncert w wykonaniu zespołu CYMES, który jak zawsze chwycił za serca całą widownie. Po zakończonym występie wszyscy udali się do kawiarenki na poczęstunek, gdzie był czas na wspólną rozmowę, refleksję i podsumowanie naszej działalności oraz współpracy.

Na zakończenie uroczystości obecni na Inauguracji Strzelcy ZS, podziękowali trzykrotnym okrzykiem ,,hip, hip hura!” Komendantowi Głównemu insp. ZS Romanowi Burkowi i Pierwszemu Komendantowi po wojnie st. insp. ZS Leszkowi Marcinkiewiczowi, za całokształt wniesionej pracy na rzecz ZS.

Inauguracja w Radomiu była pierwszą imprezą otwierającą cykl uroczystości rocznicy powołania ZS, które będą odbywać się będą w kilku miastach Polski.

Tekst: sekc. ZS Magdalena Falińska