2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Strażnicy pamięci przy kopcu chwały KOP

by Marek Sokołowski on Styczeń 15, 2015

Przy szydłowieckim pomniku KOP

 

Delegacja Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, w drodze do Węgierskiej Górki, odwiedziła Szydłowiec i oddala hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, którym poświęcony jest pomnik na terenie Zespołu Szkół im. KOP. Maria Rubas ze Stowarzyszenia, przekazała we wrześniu 2013 roku, ziemie z pól bitewnych i mogił żołnierskich, która złożona została przy pomniku.  W Węgirskiej Górce członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych por. Antoniego Wolnego, honorowego prezesa SWPFG, we wrześniu 1939 obrońcy Węgierskiej Górki. Ś.P Antoni Wolny jako harcerz pełnił funkcje pomocnicze zlecone, przez dowódcę batalionu KOP „Berezwecz”, mjr. Kazimierza Czarkowskiego, w okresie poprzedzającym wybuch wojny i w czasie trzech tygodni walk na szlaku bojowym od Węgierskiej Górki po Tomaszów Lubelski. W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. Doświadczył represji Gestapo i w okresie powojennym komunistycznych organów bezpieczeństwa.

Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, w czasie mowy pogrzebowej powiedział, że zmarły był jak orzeł wśród gołębi, nawiązując do jego misji w 1939 roku, jaka była obsługa wojskowych gołębi pocztowych, które w tamtym czasie przenosiły meldunki z wysuniętych placówek dozoru granicy.

Nad mogiłą zmarłego zabrzmiała salwa honorowa pododdziału honorowego Straży Granicznej, przedstawiciele Straży Granicznej i Wojska Polskiego oddali honory, a licznie obecni harcerze odśpiewali pożegnalną pieśń. Uroczystości pogrzebowe poprowadził i mszę świętą celebrował ks. Stanisław Bogacz, proboszcz parafii Przemienia Pańskiego w Węgierskiej Górce.

tekst i zdjęcie. M. Sokołowski