2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Strażackie, powiatowe dziękczynienie w farze św. Zygmunta

by Marek Sokołowski on Maj 16, 2015

 

Przemarszem ulicami Szydłowca z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej do szydłowieckiej fary i mszą świętą w intencji strażaków zawodowych i ochotników rozpoczęły się 15 maja, obchody Dnia Strażaka w Szydłowcu. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył powiatowy kapelan strażaków ks. kan. Adam Radzimirski. On też powitał strażaków przypominając rotę ślubowania strażackiego, które na początku maja na Jasnej Górze złożyło ponad 100 tysięcy strażaków.

Kazanie zaś powiedział ks. Artur Fura, proboszcz parafii w Pawłowie i kapelan strażaków gminy Chlewiska. Nawiązując do tak obecnej aktualnie  promowanej postawy egoizmu, przeciwstawił tej medialnej tendencji postawę prezentowaną przez strażaków zawodowych i ochotników. Mówił „ Wszędzie tam, gdzie dotykały ludzi klęski i nieszczęścia byli strażacy, niosący ludziom pomoc w trudnych sytuacjach. Oddani i dzielni ludzie, znamy ich nie tylko z telewizji. Strażaków widzimy nie tylko w akcjach, ale także z ich obecności w naszych lokalnych wspólnotach, w parafiach, gdzie czerpią siłę do postawy służby.”

Kaznodzieja pochwalił strażaków za prezentowane odwołanie do Boga, za więź i braterstwo, które ich łączy, za ofiarność i poświęcenie, odpowiedzialność oraz postawę patriotyczną. Wspomniał szczególnie o komendancie powiatowym KP PSP mł. bryg. mgr inż. Krzysztofie Banaszku i prezesie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szydłowcu Aleksym Sasinie, dziękując Bogu za ich ofiarną i odpowiedzialna służbę i za to wszystko co zrobili w ostatnim czasie dla lokalnej społeczności.  Ksiądz Fura na zakończenie przypomniał także, że Eucharystia jest podziękowaniem za czynione dobro i prośbą aby wszystko co robią strażacy, było na chwałę Bogu i na pożytek drugiego człowieka.

W modlitwie za strażaków uczestniczyli także samorządowcy, w tym starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, wójtowie z Mirowa i Jastrzębia oraz Andrzej Jarzyński, burmistrz Szydłowca w latach 2002-2014.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali z Miejską Orkiestrą Dętą pod dyrekcją kapelmistrza Henryka Kapturskiego na plac apelowy przy ul. Strażackiej. Tam odbyły się oficjalne uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka. W czasie tej uroczystości zostały wręczone odznaczenia strażackie, w tym odznaczenia na sztandar dla OSP w Nowym Dworze i w Dobrucie.

Zdjęcia na https://www.facebook.com/PortalSzydlowiecki?ref=hl oraz na www.domnaskale.net.pl