2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Straż Graniczna świętowała 25-lecie działania

by Marek Sokołowski on Maj 16, 2016

Straż Graniczna świętowała w Nowym Sączu 25-lecie objęcia (po Wojskach Ochrony Pogranicza) służby na rzecz ochrony polskich granic. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył wyróżnionym funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym wyróżnienia i odznaczenia. W trakcie uroczystości oficjalnie przywrócono zlikwidowany za rządów PO-PSL –  Karpacki Oddział SG.

W liście do strażników granicznych prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Obecny, niezwykle rozbudowany zakres kompetencji tej formacji, a zarazem sprawność działania czyni Straż Graniczną jedną z ważniejszych instytucji odpowiedzialnych za ład i bezpieczeństwo naszej ojczyźnie”. Prezydent wyraził szacunek, uznanie i wdzięczność wszystkim byłym i obecnym funkcjonariuszom straży granicznej.

Minister Błaszczak oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Brysiewicz oraz Komendant Główny SG ppłk SG Marek Łapiński , wręczyli funkcjonariuszom odznaczenia i awanse. Minister Błaszczak na mocy rozporządzenia przywrócił z dniem 16 maja br. funkcjonowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu. Oddział ten został zlikwidowany w 2013 roku i włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu. Komendantem reaktywowanego Karpackiego Oddziału SG został płk Stanisław Laciuga.

Minister SWiA w trakcie uroczystości powiedział: „Straż graniczna musi być formacją, która strzeże bezpieczeństwa granic naszego kraju. Nasze granice są też granicami Unii Europejskiej. W sytuacji międzynarodowej, z jaką mamy dziś do czynienia, niezwykle ważne jest to, żeby na straży granicy polskiej, na straży granicy Unii Europejskiej stała profesjonalna dobrze wyposażona formacja, jaką niewątpliwie jest straż graniczna. Pamiętając o tym, co dzieje się w Europie, pamiętamy o kryzysie migracyjnym, w związku z tym odtworzenie Karpackiego Oddziału jest czymś niezbędnym”.

Komendant Główny SG Marek Łapiński przypomniał, że 16 maja 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o straży granicznej. „Stało się to po wielu latach wyczekiwania na wolność, którą my Polacy jako pierwsi bloku socjalistycznym wywalczyliśmy. Skutkiem tego stała się konieczność modernizacji służb i dostaliśmy naszą ustawę, dostaliśmy nowe zadania, nowe kierunki. W 2007 roku weszliśmy do strefy Schengen i zaczęliśmy ochraniać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, ale tak naprawdę my tę zewnętrzną granicę Europy ochraniamy od zawsze” – mówił komendant główny.

Uroczystość na nowosądeckim rynku zakończyła się defiladą i pokazem musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej SG i orkiestry reprezentacyjnej tej formacji, która dzień wcześniej obchodziła 60 lecie swego powstania.  Pokaz swego wyszkolenia zademonstrowali także funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań z Nowego Sącza.

Funkcjonariusze Orkiestry  i Kompanii Reprezentacyjnej z Nowego Sącza, uświetniają corocznie szydłowieckie uroczystości Bitwy pod Barakiem.