2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Spotkanie w KOP-ie

by Marek Sokołowski on Październik 22, 2013

Jak co roku przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski spotkał się z uczniami pierwszej klasy „ochrona granicy państwowej”. Na początku dyrektor szkoły Maria Michajłow przybliżyła uczniom osobę Przewodniczącego, mówiąc o jego działaniu na rzecz nadania Szkole imienia Korpusu Ochrony Pogranicza i utworzenia klas o profilu granicznym.

Przewodniczący Rady rozpoczął spotkanie od przekazania uczniom informacji na temat historii formacji granicznej – Korpusu Ochrony Pogranicza. Następnie przypomniał żołnierzy KOP-u walczących w 1939 roku w obronie naszej Ojczyzny w rejonie Szydłowca. Opowiedział również o corocznych uroczystościach upamiętniających Bitwę pod Barakiem, które odbywają się w dniu 8 września.

M. Sokołowski omówił  wydarzenia związane ze zmianą nazwy szkoły. Mówił też o charakterze pracy w szeregach Staży Granicznej.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji i przeglądali publikację „Barak Przywrócona Pamięć” oraz oglądali odznaczenia i ordery, które przewodniczący posiada w swojej kolekcji.

– Mam nadzieje, że znajdziecie swoje miejsce w szeregach Straży Granicznej, na czym nam bardzo zależy – powiedział przewodniczący.

Wszyscy jednogłośnie wyrazili swoje zadowolenie z wyboru profilu. Ci, którzy brali aktywny udział w lekcji otrzymali od przewodniczącego publikację o Baraku. Jeden egzemplarz otrzymała również wychowawczyni klasy Jolanta Kubik. Wychowawczyni Jolanta Kubik,  poinformowała również, że w tym roku szkolnym uczniowie wyjadą na obóz szkoleniowy do Ośrodka Szkoleniowego SG w Lubaniu.

Na koniec warto dodać, że jest potrzeba zapoznawania uczniów z historią Patrona Szkoły i ze zdarzeniami z historii, w wyniku których KOP  wpisał się w historię Ziemi Szydłowieckiej.

tekst i zdjęcia Patrycja Konieczna