
W niedzielę 10 listopada, w Restauracji LODOWNIA już po raz siódmy spotkali się – na SZYDŁOWIECKICH SPOTKANIACH CHÓRALNYCH im. Zofii Stachowskiej – wykonawcy i miłośnicy muzyki chóralnej. Celem Spotkań jest: pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzyką chóralną, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, nawiązanie kontaktów, wymiana doświadczeń i konfrontacja dorobku artystycznego chórów oraz popularyzowanie twórczości chóralnej różnych epok.
Tegoroczne Spotkania rozpoczął Chór Miasta Szydłowca „GAUDIUM CANTI” pod dyrekcją Danuty Klepaczewskiej. W wykonaniu szydłowieckich chórzystów publiczność usłyszała pieśni renesansowe Adama Lewandowica Strzezowczyka, patriotyczne / „Jeszcze jeden mazur”, „My pierwsza brygada”/ oraz współczesne utwory muzyczne takie jak „Magnifikat” do tekstu Karola Wojtyły z muzyką Wojciecha Koperkiewicza oraz „Dam Ci ptaszka” Artura Andrusa, którego tekst nawołuje do zakładania chórów i uprawiania tego gatunku twórczości.
Po koncercie GAUDIUM CANTI na scenie pojawiła się Pani Maria Piwowarczyk – córka patronki Spotkań Zofii Stachowskiej – i w imieniu rodziny podziękowała Danucie Klepaczewskiej oraz członkom szydłowieckiego chóru za kontynuację – zapoczątkowanej przez jej mamę – działalności chóralnej w Szydłowcu.
Po występie gospodarzy przyszedł czas na pierwszego z gości – Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE pod dyrekcją prof. Marka Kopra. Chórzyści z Radomska zaprezentowali koncert złożony w części pierwszej z pieśni sakralnych, różnych epok muzycznych i zakątków świata. Natomiast w części drugiej publiczność usłyszała tak znane przeboje jak „Będziesz moją panią” Marka Grechuty czy „Sealed whit a kiss” z repertuaru Jansona Donovana.
Drugi gość tegorocznych Spotkań to Chór Nauczycielski CANTO pod dyrekcją Jerzego Mazurka i Karola Sionka. Zaprzyjaźnieni chórzyści z Przysuchy tradycyjnie już wprowadzili publiczność w pogodny nastrój zabawy i wspólnego śpiewania. Swój koncert zespół rozpoczął od wykonania utworu Henriego Seroki „Ave Maria” z przepiękną partią solową Anny Zagdańskiej a potem ze sceny popłynęły znane i lubiane przeboje muzyki francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej.
Biorące udział w imprezie chóry otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Powiat Szydłowiecki, Miasto Szydłowiec i SCKiS – Zamek.
Spotkania zakończyły się wspólnym występem trzech chórów. Ponad 100 osobowy zespół wykonał utwór Stanisława Grochowskiego i Krzysztofa Klabona „Sławne potomstwo Lechowe”.
Szydłowieckie Spotkania Chóralne po raz kolejny udowodniły, że muzyka chóralna nie musi być absolutnie tylko poważna i adresowana jedynie do koneserów. Biorące udział w imprezie zespołu pokazały również że bez użycia tysięcy wat i nowoczesnej elektroniki można doskonale bawić widzów.
Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek serdecznie dziękuje Państwu Annie i Mirosławowi Orlickim – właścicielom Restauracji „Lodownia” – za udostępnienie miejsca oraz zapewnienie wspaniałej atmosfery w czasie imprezy.
Organizatorzy , serdeczne podziękowania składają na ręce Starosty Szydłowieckiego Pana Włodzimierza Górlickiego oraz Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego za pomoc i wsparcie organizacji tej, jak się okazuje bardzo lubianej tak przez publiczność jak i przez wykonawców imprezy.
Autor tekstu: Agnieszka Klepaczewska