2021-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Spotkania chóralne – podsumowanie

by Bartosz Kaluga on Listopad 13, 2013

W niedzielę 10 listopada, w  Restauracji LODOWNIA już po raz siódmy  spotkali się – na  SZYDŁOWIECKICH SPOTKANIACH CHÓRALNYCH im. Zofii Stachowskiej – wykonawcy i miłośnicy muzyki chóralnej. Celem Spotkań jest: pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzyką chóralną, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, nawiązanie kontaktów, wymiana doświadczeń i konfrontacja dorobku artystycznego chórów oraz popularyzowanie twórczości chóralnej różnych epok.

Tegoroczne Spotkania rozpoczął Chór Miasta Szydłowca „GAUDIUM CANTI” pod dyrekcją Danuty Klepaczewskiej. W wykonaniu szydłowieckich chórzystów publiczność usłyszała pieśni renesansowe Adama Lewandowica Strzezowczyka, patriotyczne / „Jeszcze jeden mazur”, „My pierwsza brygada”/ oraz współczesne utwory muzyczne takie jak „Magnifikat” do tekstu Karola Wojtyły z muzyką Wojciecha Koperkiewicza oraz „Dam Ci ptaszka” Artura Andrusa, którego tekst nawołuje do zakładania chórów i uprawiania tego gatunku twórczości.

Po koncercie GAUDIUM CANTI na scenie pojawiła się Pani Maria Piwowarczyk – córka patronki Spotkań Zofii Stachowskiej – i w imieniu rodziny podziękowała Danucie Klepaczewskiej oraz członkom szydłowieckiego chóru za kontynuację  – zapoczątkowanej przez jej mamę – działalności chóralnej w Szydłowcu.

Po występie gospodarzy przyszedł czas na pierwszego z gości – Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE pod dyrekcją prof. Marka Kopra. Chórzyści z Radomska zaprezentowali koncert złożony w części pierwszej z pieśni sakralnych, różnych epok muzycznych i zakątków świata. Natomiast w części drugiej publiczność usłyszała tak znane przeboje  jak „Będziesz moją panią” Marka Grechuty czy „Sealed whit a kiss” z repertuaru Jansona Donovana.

Drugi gość tegorocznych Spotkań to Chór Nauczycielski CANTO  pod dyrekcją Jerzego Mazurka i Karola Sionka. Zaprzyjaźnieni chórzyści  z Przysuchy tradycyjnie już wprowadzili publiczność w pogodny nastrój zabawy i wspólnego śpiewania. Swój koncert zespół rozpoczął od wykonania utworu Henriego Seroki „Ave Maria” z przepiękną partią solową Anny Zagdańskiej a potem ze sceny popłynęły znane i lubiane przeboje muzyki francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej.

Biorące udział w imprezie chóry otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Powiat Szydłowiecki, Miasto Szydłowiec i  SCKiS – Zamek.

Spotkania zakończyły się wspólnym występem trzech  chórów. Ponad 100 osobowy zespół  wykonał utwór Stanisława Grochowskiego i Krzysztofa Klabona „Sławne potomstwo Lechowe”.

Szydłowieckie Spotkania Chóralne po raz kolejny  udowodniły, że muzyka chóralna nie musi być absolutnie tylko poważna i adresowana jedynie do koneserów. Biorące udział w imprezie zespołu pokazały również  że bez użycia tysięcy wat i nowoczesnej elektroniki można doskonale bawić widzów.

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek serdecznie dziękuje Państwu Annie i Mirosławowi Orlickim – właścicielom Restauracji „Lodownia” – za udostępnienie miejsca oraz zapewnienie wspaniałej atmosfery w czasie imprezy.

Organizatorzy , serdeczne podziękowania składają na ręce Starosty Szydłowieckiego Pana Włodzimierza Górlickiego oraz Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego za pomoc i wsparcie organizacji tej, jak się okazuje  bardzo lubianej tak przez publiczność jak i przez wykonawców imprezy.

Autor tekstu: Agnieszka Klepaczewska