2022-12-07

Imieniny:

W jaki sposób odnowić starą monetę?

by Bartosz Kaluga on Maj 10, 2018

Każdy, kto interesuje się numizmatyką wie, że im starsza jest dana moneta, tym większa jest też jej wartość. Dlatego, śladów zużycia na monecie nie należy likwidować. Mało tego, są takie okazy monet, jakich wręcz nie powinno się czyścić. Może to bowiem naruszyć wartość monety. I chociaż początkujący numizmatycy mogą odczuwać pokusę czyszczenia monet, to powinni się tego wystrzegać.

Kwestia dyskusyjna

Wśród numizmatyków temat czyszczenia monet zalicza się do kwestii kontrowersyjnych. Doświadczeni kolekcjonerzy wiedzą, że lepiej tego nie robić, a nawet jeśli już będzie taka potrzeba, to najrozsądniej będzie to zrobić w tradycyjny sposób. Natomiast kiedy konkretna moneta nie jest mocno zniszczona, to nie ma potrzeby jej czyścić. Istnieje niepisana wśród numizmatyków zasada, że lepiej posiadać w zbiorach monetę brudną aniżeli uszkodzoną podczas czyszczenia. Kiedy zaś chcemy wyczyścić dany okaz z brudu lub z kurzu to w pierwszej kolejności należy wypróbować wybrany środek czyszczący na innych monet, nie posiadających żadnej wartości kolekcjonerskiej. Monety warto czyścić wodą, wzbogaconą o środki do czyszczenia. Najlepiej dobrać do tego celu delikatne środki czyszczące dla dzieci. Bezwzględnie zaś należy wystrzegać się polerowania monet.

Przechowywanie monet kolekcjonerskich

Bardzo istotne dla wartości monet kolekcjonerskich jest to, w jaki sposób są one przechowywane. Jak to robić prawidłowo można dowiedzieć się ze strony skarbnicanarodowa.pl gdzie opisano dokładnie sposoby przechowywania. Monety można umieszczać w: klaserach, kapsułach bądź w specjalnych koszulkach. Im moneta jest starsza, tym bardziej należy o nią zadbać. Takich monet nie trzeba też czyścić z uwagi na ich wartość. Kiedy początkujący numizmatyk zastanawia się nad tym, czy czyścić monetę czy nie, to lepiej żeby skonsultował się z doświadczonym kolekcjonerem. Taki z pewnością podpowie mu, co może robić, aby wszystkie jego monety miały sporą wartość numizmatyczną. Dlatego monet nie warto czyścić, gdy nie ma takiej potrzeby.