2022-12-03

Imieniny:

W jaki sposób obrabiany jest metal?

by Bartosz Kaluga on Lipiec 18, 2018

Współczesny pęd technologiczny sprawia, że świat nie istnieje bez maszyn. Są one wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu oraz w każdej branży rynkowej.

W dzisiejszym artykule skupimy się na zaawansowanych technologicznie maszynach stosowanych w przemyśle metalowym i opiszemy najważniejsze ich rodzaje. Zapraszamy do lektury!

We współczesnym wymiarze przemysłu metalowego najczęściej stosuje się maszyny oprogramowane numerycznie zwane potocznie – CNC. Zaliczamy do nich tokarki, prasy, frezy oraz szlifierki.

Frezarki

Frezarka to urządzenie dedykowane skrawaniu powierzchni płaskich oraz kształtowych. Należą do nich m.in. gwinty, koła zębate, a także rowki. Elementem stosowanym do tego wariantu obrabiania jest rzecz jasna frez. Porusza się on ruchem obrotowym oraz ruchem obrotowym – dodatkowym względem indywidualnej budowy obrabianego elementu. Proces ten nazywamy frezowaniem

Tokarki

Jedną z najbardziej popularnych urządzeń stosowanych w przemyśle metalowych są tokarki. Za ich pomocą obrabia się elementy o powierzchni brył obrotowych, takich jak kulki, stożki, gwinty oraz wałki. Podstawowa konstrukcja tego rodzaju tokarek złożona jest z noży tokarskich, wiertła oraz narzędzi do gwintów. Procesy odbywające się przy zastosowaniu tokarki nazywamy toczeniem. Czynność ta polega na wprawieniu obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy i jednoczesnym skrawaniu jego krawędzi specjalistycznym narzędziem.

Krawędziarki

 

Jedną z najbardziej popularnych i uniwersalnych pras w obrabianiu metali są krawędziarki zwane prasami krawędziowymi. Ich zadaniem jest wywieranie stosownego nacisku na określony materiał. Jest to możliwe dzięki obecnym w konstrukcji elementom roboczym . W konsekwencji urządzenie może giąć, zgniatać oraz prasować. Krawędziarki to proste w budowie i skonkretyzowane w działaniu maszyny przemysłowe. To właśnie one są odpowiedzialne za nadanie danemu elementowi odpowiedniego kąta gięcia. Ma to związek z obróbką, której konsekwencją jest nadanie stopnia krzywizny zaznaczonego w projekcie.

Powyższe urządzenia to tylko część maszyn stosowanych obróbce elementów metalowych. Różnią się od siebie budową, parametrami, funkcjami oraz zastosowaniem odpowiednich narzędzi skrawających, które dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/735-narzedzia/narzedzia-skrawajace. W efekcie tworzone są wyroby niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania współczesnego społeczeństwa.