2022-12-09

Imieniny:

W jaki sposób czyści się separatory?

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 5, 2018

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska separator powinien się znajdować w miejscu w którym produkuje się ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Jednak zanim opiszemy, które z miejsc wymagają tytułowego urządzenia, warto najpierw wyjaśnić czym tak naprawdę jest separator. Choć definicja jest stosunkowo prosta, to sposób czyszczenia tego urządzenia niekoniecznie. W poniższym artykule opiszemy skuteczne metody czyszczenia separatora.

Czym jest separator?

Separator to specjalistyczne urządzenie, którego celem jest oddzielenie tłuszczy od reszty ścieków. Sam mechanizm działania separatora jest bardzo prosty i opiera się na podstawowym prawie fizyki, które dotyczy gęstości cieczy. Chodzi o treść pochodzącą z tłuszczy zwierzęcych, które są lżejsze od wody, toteż unoszą się na jej powierzchni. Za sprawą dwóch elementów – osadnika oraz separatora właściwego w sposób błyskawiczny i prosty można je od siebie oddzielić. W tej sytuacji rodzi się pytanie – w jakich miejscach obecność separatora w myśl aktualnych przepisów jest niezbędna?

Sprawdź również: Przepychanie rur – Stankan

Miejsca generujące dużą ilość tłuszczy.

Do miejsc generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy z pewnością należy zaliczyć lokale gastronomiczne. Zgodnie ze statystykami, to one wiodą prym w produkcji tłuszczy, zatem obecność separatora jest w tym przypadku koniecznością. Podobnie rzecz się ma z hotelami, które także generują ich sporą ilość. Do pozostałych miejsc w których obecność tytułowego urządzenia jest wskazana zaliczmy ubojnie oraz przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa mięsnego.

Czyszczenie separatora.

Wyłącznie regularne czyszczenie separatora gwarantuje poprawne jego działanie. Tłuszcz to wyjątkowo uciążliwy osad, dlatego jego usunięcie to nie lada sztuka. Czyszczenie separatora raz w tygodniu jest wskazane, natomiast można to robić rzadziej, pod warunkiem korzystania z profesjonalnych usług firmy hydraulicznej. Jedną z takich firm jest warszawska firma Stankan oferująca szeroką paletę najwyższej jakości usług.