2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Służby w. i s. gotowe do weryfikacji mięsa

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 19, 2015

Jeśli potwierdzą się informacje o wprowadzeniu do obrotu mięsa dzików z partii badanej 9 września br. w Radomiu, sanepid niezwłocznie przeprowadzi kontrole w restauracjach. Informacji o miejscach badania mięsa na obecność włośnia udzielają powiatowi lekarze weterynarii.

W jednej z dziewięciu próbek przyniesionych przez osobę prywatną, powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu stwierdził obecność jednego włośnia (pasożyt występujący niekiedy w mięsie świń i dzików). Mimo wezwania, właściciel mięsa nie dostarczył do badania całej partii mięsa (tj. dziewięciu dzików). Wobec tego weterynaria przekazała sprawę policji do wyjaśnienia. Postępowanie jest w toku.

Na tym etapie najpilniejsze jest wyjaśnienie co się stało z pozostałym mięsem, które może – lecz nie musi – być również zakażone. Nie jest też pewne, czy zostało wprowadzone do obrotu, ale taką ewentualność należy prewencyjnie brać pod uwagę.

Niezależnie, przypominamy, że ogólną zasadą sanitarną jest unikanie spożywania produktów zwierzęcych niewiadomego pochodzenia.

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego